Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
Kintsugi to japońska sztuka naprawiania ceramiki. Nie chodzi w niej jednak o zakrywanie pęknięć, tylko przeciwnie, podkreślanie ich za pomocą laki zawierającej złote, srebrne lub platynowe pigmenty. O kintsugi mawia się, że jest sztuką celebrowania niedoskonałości, ale postrzega się ją również jako metaforę rozwoju osobistego, bo naprawa uszkodzonych przedmiotów wymaga ogromnej cierpliwości i precyzji. Podobnie ludzkie życie – może być przepełnione kruchością i niepowodzeniami, ale tak jak ceramikę można je złożyć z powrotem, nadając mu jeszcze więcej piękna. Bo przedmiotowi naprawionemu techniką kintsugi tradycyjnie przypisuje się większą wartość artystyczną, niż posiadał przed zniszczeniem.
Na zamówienie organizacji pozarządowej Dublin Samaritans powstała kampania społeczna, której osią kreatywną jest podobieństwo między sztuką kintsugi a linią wsparcia, prowadzoną przez zespół wolontariuszy, którzy przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu są do dyspozycji potrzebujących. Rozmowa, ale przede wszystkim bycie wysłuchanym, można porównać do złotej fugi, która pozwala poskładać rozbitego człowieka w jedną w całość.
Wizualną reprezentacją tej idei jest czarno-biały mural, wykonany przez artystę Joe Caslina, przedstawiający irlandzkiego poetę, Daragha Fleminga. Fleming nieprzypadkowo został wybrany na „twarz” projektu – mężczyzna w swojej twórczości często porusza temat zdrowia psychicznego i sam w przeszłości korzystał ze wsparcia „Dublińskich Samarytan”. Ściana, na której wykonano jego portret, została specjalnie wybrana ze względu na istniejące wcześniej pęknięcia. Przez pierwszy tydzień trwania akcji przechodnie idący przez Montague Lane w Dublinie widzieli zatem tylko zwykły, podniszczony mural. Dopiero po tygodniu ubytki wypełniono złotem, przekształcając portret poety w coś więcej niż sumę jego części:
Uzupełnieniem projektu jest minutowy videoklip (poniżej) z jednej strony relacjonujący proces powstawania muralu, z drugiej – stanowiący hołd dla wolontariuszy organizacji Dublin Samaritans oraz wszystkich tych, którym anonimowa rozmowa pomogła wyjść z kryzysu (a być może wręcz uratowała życie). Wiersz towarzyszący filmowi został napisany i osobiście wyrecytowany przez Daragha Fleminga, natomiast za oprawę muzyczną odpowiada Bicep, światowej sławy duet didżejów i kompozytorów muzyki elektronicznej, którzy swoje utwory udostępnili na rzecz kampanii za darmo:
txt: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
02.12.2024
Strzel kasą na zwierzaki
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
27.11.2024
Pocztówki z przeszłości
-
26.11.2024
Jak Polacy piją kawę?
-
26.11.2024
Natychmiast
-
25.11.2024
Nie bądź dzieckiem!