Diego Álvarez Lucero jedzie na swoją własną egzekucję. Ten 28-letni dziennikarz za chwilę będzie kolejnym z wielu, którzy w ciągu ostatnich lat zginęli za pisanie niewygodnej prawdy.
Spot zrealizowany w ramach kampanii pt. „No more attacks to journalists” (Nigdy więcej ataków na dziennikarzy) jest pełen smutku, strachu, napięcia. Surowość ujęć powoduje, że przekaz filmu jest czysty i nie wymaga szerszego komentarza. Śmierć dziennikarza, okrucieństwo zabójców i bezsilność odbiorcy stanowią dramat całego społeczeństwa.
Kampanijne hasło informuje o tym, gdzie pracował i zginął Álvarez: „Mexico has become one of the most dangerous countries to practice journalism”. (Meksyk stał się jednym z najniebezpieczniejszych krajów do uprawiania dziennikarstwa). Na podstawie informacji publikowanych przez wenezuelski El Universal, od 2000 roku ponad 70 dziennikarzy padło ofiarą ataków ze strony meksykańskich karteli narkotykowych oraz zostało zamordowanych.
Koncept kreacji jest dziełem Tino De La Huerty. Na zlecenie meksykańskiego oddziału Amnesty International, 2-minutowy film przygotowała agencja Herba+Sonora.
Spot kończy się apelem: "Take action! Let’s protect those who inform us" (Zacznij działać! Chrońmy tych, którzy nas informują). Petycja w obronie wolności słowa w Meksyku znajduje się na stronie: www.alzatuvoz.org/periodistas
Marcin Ratajczyk
zobacz także
-
27.05.2026Kampanie
Czytaj dziecku, nauczysz je życia. Kampania #TataTeżCzyta
-
24.05.2026Kampanie
„Madre Emprendedora”. Proceder, który niszczy życie
-
17.05.2026Kampanie
STOP Znieczulicy: Wyloguj obojętność
-
14.05.2026Kampanie
Daj sobie spokój. Czeka u psychologa
-
09.05.2026Kampanie
Kufel wody zamiast piwa. Kampania o rosnących rachunkach za wodę
-
04.05.2026Kampanie
Dwa tygodnie urlopu ojcowskiego? To krócej niż data ważności niektórych produktów
