Lenistwo, niewierność, kradzież – o tych grzechach przy spowiedzi zwykle się nie zapomina. Inaczej jest z niszczeniem środowiska. O nim grzesznicy zwykle już księdzu nie wspominają, bo też nie są świadomi tego, jak ich nieekologiczne zachowanie wpływa na przyrodę.
Kampania "Nie zaśmiecaj swojego sumienia" przygotowana przez agencję Adwertajzing na zlecenie Ministerstwa Środowiska będzie stanowić największą dotychczas przeprowadzoną przez ministerstwo akcję propagującą proekologiczne postawy. Autorom przekazu zależało na tym by jego odbiorcy uświadomili sobie, że kondycja najbliższego im środowiska zależy bezpośrednio od nich.
Na kampanię medialną, póki co, składają się 3 spoty filmowe (w dwóch wersjach 30 i 15 sekundowej) oraz trzy spoty radiowe. Ze względu na adresatów kampanii – głównie kobiety z małych miejscowości i wsi – głównym bohaterem reklam jest ksiądz, który podobnie jak w popularnych serialach, naucza swoich parafian czym jest "grzech ekologiczny": rolnik, który przyznał się że "wozi śmieci do lasu tak jak wszyscy" truje w ten sposób ludzi, zwierzęta i wodę, a przez smród śmieci uciekają turyści. Druga grzesznica w wyniku palenia odpadów uwalnia wiele szkodliwych substancji mogących wywołać raka i zatruć jej dzieci.
Ksiądz nie zostaje obojętny również wobec poczynań swojej gospodyni, która nie segreguje wyrzucanych resztek po obiedzie. Napomina ją: "Śmieci mają swoje życie po życiu. Segregować je trzeba, sortować i na surowiec przerabiać. (…) Marnowanie śmieci to grzech ekologiczny!".
Spoty stanowią element całorocznej kampanii, w ramach której Ministerstwo Środowiska planuje też zrealizować kampanię prasową, internetową oraz ambientową.
—-
[19-07-2010] Aktualizacja: Reklama prasowa znajduje się tutaj
—-
Kampania edukacyjna ma do zrealizowania ważny cel – zmienić codzienne nawyki Polaków nadając im większe, niż im się powszechnie wydaje, znaczenie. Obecne polskie przepisy spełniają unijne normy dotyczące m.in. konieczności zbiórki zużytych baterii czy recyklingu starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. By były one jednak przestrzegane trzeba uświadomić sobie jak ważne mają one znaczenia. Reklamowy ksiądz ma szanse tego dokonać.
P. Sienkiewicz
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
22.09.2023
#LasySięLiczą w całej Polsce. Zaproszenie na święto lasu 23-24 września
-
19.09.2023
Dach nad głową
-
19.09.2023
Paszport do przyszłości
-
18.09.2023
Źrenice
-
18.09.2023
Historia na głosy. Ruszyła nowa kampania Centrum Archiwistyki Społecznej
-
14.09.2023
Najlepsze czasy dla potworów