2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Biuro „Niepodległa” już po raz szósty zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Gdziekolwiek jesteśmy 2 maja, połączmy się w biało-czerwoną rodzinę i nie zapomnijmy wywiesić naszej flagi. A gdy już to zrobimy, podzielmy się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, obchodzony 2 maja, to święto ustanowione w 2004 roku. Jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Uczcić można go w bardzo prosty sposób – wywieszając bądź eksponując w widocznym miejscu polską, biało-czerwoną flagę. Ten gest podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości.

image by Maciej Zielonka on Unsplash
Od 2018 roku Biuro „Niepodległa” koordynuje akcję #mojaflaga, zachęcając rodaków do świętowania Dnia Flagi i dzielenia się w social mediach fotografiami swoich flag opatrzonych hasztagiem #mojaflaga.
Do tegorocznej odsłony kampanii społecznej Biuro „Niepodległa” zaprosiło: kpt. Joannę Pajkowską – żeglarkę, jedyną Polkę, która samotnie opłynęła świat bez zawijania do portów, Adama Bieleckiego – himalaistę, zdobywcę pięciu ośmiotysięczników, w tym dwóch w pierwszym wejściu zimowym oraz doktora Sławosza Uznańskiego – inżyniera i naukowca, astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej, który niebawem poleci w kosmos. Opowiadają oni o swoich polskich flagach, które są przy nich podczas podejmowania kolejnych wyzwań:
Jak podkreśla Adam Bielecki: Powyżej ośmiu tysięcy metrów liczy się każdy gram, ale w moim plecaku zawsze znajdzie się miejsce na flagę. W podobnym tonie wypowiada się kpt. Joanna Pajkowska: Bandera to flaga państwowa z dodanym godłem. Przypinam ją zawsze, kiedy wchodzę do portu. Dr Sławosz Uznański zaznacza że w kosmosie nie ma wiatru, więc flaga nie będzie powiewać tak, jak na Ziemi. Chyba, że pomacha nią polski astronauta.
Choć każdy z nas robi coś innego i ma inne talenty, jednoczą nas nasze barwy narodowe. Czy wspinamy się na najwyższe szczyty, czy opływamy świat łódką, czy po prostu pamiętamy o zawieszeniu flagi przed wejściem do klatki w bloku – każdy z nas jest bohaterem flagowej historii. Flagę można uszyć samodzielnie, kupić, przygotować z dziećmi z papieru. Można również wyeksponować plakat, który Biuro „Niepodległa” przygotowało specjalnie na tegoroczne obchody. Plakat tegorocznej akcji #mojaflaga w rozdzielczości do druku (17 MB) można pobrać TUTAJ.
W 2024 roku i Ty dołącz do akcji #mojaflaga.
oprac: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
23.04.2025
Nie bądź internetowym trollem
-
23.04.2025
Jak czytają Polacy?
-
20.04.2025
Dove walczy z presją idealnego wizerunku
-
20.04.2025
Jeż, żaba i trzmiel ratują planetę
-
18.04.2025
„Klara buduje” — Erbud walczy ze stereotypami w budownictwie
-
14.04.2025
Całkiem (nie)znany gatunek kwiatów