Handel ludźmi to nie tylko – wbrew powszechnej opinii – przymuszona prostytucja. 5 lutego zainaugurowano kampanię społeczną "Na dobrej drodze". Celem kampanii jest zmiana postaw społecznych wobec ofiar handlu ludźmi, jak również poszerzenie powszechnie przyjętej definicji tego zjawiska. Kampanie wspierają aktorzy Katarzyna Figura oraz Maciej Kozłowski. Hasło kampanii to "Więcej wiedzieć o handlu ludźmi to skuteczniej go zwalczać".
Większość polskiego społeczeństwa wciąż mylnie utożsamia handel ludźmi wyłącznie z prostytucją. Dlatego podawane liczby osób dotkniętych tym procederem wciąż są szacunkowe – ofiary boją się i wstydzą ujawniać nieakceptowane społecznie kulisy własnego życia.
– W rzeczywistości handel ludźmi to zjawisko o szerszym zakresie pojęciowym niż tylko przymusowa prostytucja. To także przymus do pracy, żebractwa, kradzieży, a także coraz bardziej powszedni handel narządami. Zawężanie tego pojęcia jest jednoznaczne z minimalizowaniem problemu. Problemu, który w Polsce mimo zmian politycznych i gospodarczych jest wciąż obecny. Co więcej, w związku ze wzrostem emigracji zarobkowej polskich obywateli, na styczność z tym zjawiskiem narażonych jest coraz więcej osób – powiedziała Stana Buchowska, członkini zarządu działającej od 13 lat w Polsce Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu – La Strada.
Międzynarodowe organizacje szacują, że ofiar handlu ludźmi związanych z Polską jako krajem pochodzenia, przeznaczenia i tranzytu może być aż 15 tys. rocznie. Tymczasem oficjalne statystyki mówią o 1708 pokrzywdzonych w przestępstwie handlu ludźmi, w okresie od 1995 do 2006 roku.
Być „na dobrej drodze” to znać zagrożenia, które mogą się na niej pojawić i skutecznie walczyć z nimi, gdy już wystąpią; najskuteczniejszą metodą walki ze zjawiskiem handlu ludźmi jest wzmożona czujność.
Kampania „Na dobrej drodze” prowadzona jest w ramach projektu „IRIS – reintegracja społeczna i zawodowa kobiet ofiar handlu ludźmi”, który realizowany jest przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnoty EQUAL
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
29.10.2024
Co ma większą wartość?
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
(Złe) spojrzenia
-
24.10.2024
O rzut beretem
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!