Skarby czekają na odkrywców
Turystyka z zagadkami, to świetny pomysł na odkrywanie walorów przyrodniczych i kulturowych różnych regionów Polski. Mowa o questingu, który jest rodzajem gry terenowej. Zabawa polega na tym, że pokonuje się nieoznakowaną trasę turystyczną i rozwiązuje po drodze zagadki. Ten pomysł na zwiedzanie wykorzystała młodzież, by promować swoje miejscowości, jednocześnie zachęcając do ich poznania. Questy zostały wytyczone przez uczniów szkół średnich w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”.
Działanie
Młodzież z Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie przygotowała quest o nazwie: „Skarb dawnego Miłocina”. Jest to propozycja do zwiedzania miejscowości, która obecnie leży w granicach administracyjnych Rzeszowa. Kolejna propozycja, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu, ma zachęcić do poznania różnych atrakcji w okolicy, przede wszystkim grodziska zwanego Piekiełkiem. Projekt nosi nazwę „Szlakiem Gołęszyców ze Skoczowa do Międzyświecia”. Z kolei quest o nazwie „Nawojowa – Nawoj woła! ” został przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej. To propozycja trasy, dzięki której można poznać bogactwo przyrodnicze Beskidu Sądeckiego. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach przygotowali szklak, który prowadzi w okolicach Gór Opawskich. Quest nosi nazwę „Historia wśród pól”.
Młodzież, zanim przystąpiła do opracowywania nowych szklaków, uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych, prowadzonych przez Grzegorza Gołosia. Dzięki tym zajęciom uczniowie poznali tajniki tworzenia questów. Wszystkie projekty wzięły udział w konkursie na ten najciekawszy. Wygrał pomysł uczniów z Rzeszowa. Dodatkowo wszystkie questy zostają zamieszczone w formie wycieczek w aplikacji mobilnej Klubu Gaja „Drzewa z klimatem”.
Projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”, w ramach którego powstały questy, został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Projekt poświęcony jest zadrzewieniom i zakrzewieniom śródpolnym na terenach rolniczych.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
05.06.2023
Nie potrzebujemy kolejnych „bohaterów”
-
02.06.2023
Inicjatywa Tytoń 21 – mniej młodych ludzi uzależni się od palenia
-
01.06.2023
Drzewo Roku 2023 – rozpoczynamy głosowanie!
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
30.05.2023
Stare zwierzęta hodowlane
-
29.05.2023
Żywy font, by przeciwdziałać wymieraniu zwierząt