Jak można propagować abstrakcyjne idee, takie jak pokój i przybliżyć je ludziom, sprawić, by poczuli się za nie osobiście odpowiedzialni? Jak otworzyć współczesną sztukę na różnych ludzi, którzy do tej pory nie mieli z nią wiele wspólnego?
Próbą odpowiedzi na te pytania jest akcja artysty samouka, nowojorczyka nikaraguańskiego pochodzenia, Francka de Las Mercedes. Od 2006 roku rozsyła on darmowe przesyłki pocztowe po całym świecie, do każdej osoby, która tylko wyrazi na to chęć. Co zawierają przesyłki? Nic – są puste w środku (dla artysty – pozornie). Pudełko jest abstrakcyjnym unikalnym obrazem, Franck de Las Mercedes przykleja na każdym ostrzeżenie, że przesyłka jest delikatna, bo zawiera pokój.
Projekt zaczął się od chęci zmuszenia ludzi do zastanowienia się, czym jest pokój, czym jest jego brak, jaka jest relacja współczesnej sztuki i pokoju. Obecnie obejmuje również inne emocje/abstrakcyjne pojęcia takie jak miłość, sprawiedliwość i wolność.
Franck de Las Mercedes zmusza ludzi do interakcji z dziełem sztuki – i to nie tylko tych, którzy świadomie się na taki kontakt zdecydowali, zamawiając pudełko, ale także pracowników poczty, listonoszy, wszystkich, którzy z przesyłką mają kontakt. Obraz znajduje się na zewnętrznej stronie pudełka, każda para rąk, która je dotyka, zostawia na nim ślad. Kiedy pudełko trafia do adresata jest już inne, bo zmienili je ludzie, którzy się z nim zetknęli. W ten sposób artysta tworzy opowieść o sztuce nprzekraczającej wszystkie granice, nie tylko państwowe, będącą dialogiem, stałą interakcją. Według Francka de Las Mercedes kontakt z kruchą przesyłką pozwala uświadomić sobie, jak nietrwały może być pokój i jednocześnie wyzwolić potencjał człowieka i chęć zmiany otaczającej rzeczywistości.
Na stronie projektu podano adres mailowy, na który można wysyłać prośby o przesyłki (fdlmboxes@fdlmstudio.com). Czas oczekiwania dla osób niemieszkających w USA wynosi do dziesięciu miesięcy. Strona zachęca również do finansowego wsparcia akcji, by ułatwić autorowi rozsyłanie przesyłek zawierających pokój po całym świecie.
Aleksandra Janowska
Nazwa projektu
The Priority Boxes Art Project
Zasięg
Cały świat
Autor
Franck de Las Mercedes
Data
2006–2012
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.08.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
22.05.2024
Co za różnica? Ty
-
22.05.2024
Ikea zmienia narrację
-
11.04.2024
Nie ma jednej drogi z Parkinsonem
-
05.04.2024
Zbadaj się, nie odkładaj!