logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Wydarzenia > „Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
31.05.2023
Tematy: Wydarzenia, Polska, Raportowanie społeczne, Walka z wykluczeniem społecznym, Organizacje pozarządowe / NGO

„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon



Ponad 80 proc. osób z niepełnosprawnościami twierdzi, że przynajmniej w niewielkim stopniu ma poczucie przynależności do grupy dyskryminowanej ze względu na niepełnosprawność.  Taki wniosek wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Avalon na przełomie marca i kwietnia. Od 5 maja organizacja prowadzi szereg działań w ramach Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami.

Z uwagi na istotę tematu i mnogość danych raport został podzielony na dwie części – w pierwszej zawarte są wyniki z badań ilościowych, w drugiej zaś z badań jakościowych. 24 maja Fundacja Avalon opublikowała pierwszą część raportu z badań „Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami”.

W badaniach wzięło udział 906 osób. Kwestionariusz badania poruszał tematy związane z wieloma aspektami życia. Fundacja Avalon zobrazowała problem dyskryminacji m.in.: w urzędach, szpitalach, szkołach, na rynku pracy czy też w zakresie obecności osób z niepełnosprawnościami w mediach. Wyniki z badań ilościowych Fundacji Avalon przedstawiają jak szerokim zjawiskiem jest dyskryminacja i to jak wiele aspektów życia wpływa na siebie nawzajem.

Ponad 50 proc. badanych potwierdza, że w takich placówkach jak: szkoły, urzędy, szpitale czy zakłady pracy spotykają się z barierami architektonicznymi. Brak dostępu do wielu budynków mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Problemem jest także kwestia niskiego poziomu obsługi osób z niepełnosprawnościami odwiedzających wspomniane placówki, co wynika z braku przeszkolenia ich personelu. Uczestnicy badania wskazali również sytuacje, gdy byli dyskryminowani w urzędach i placówkach medycznych. Około 60 proc. doświadczyło braku odpowiedniego przygotowania pracowników w tych rodzajach placówek. Badani często zwracali uwagę na za małą empatię, zwracanie się tylko do osoby towarzyszącej.

W zakresie edukacji, blisko 50 proc. badanych doświadczyło dyskryminujących zachowań kolegów i koleżanek na różnych jej etapach, począwszy od szkół podstawowych. Ankietowani wspominają sytuacje, gdy byli wykluczani przy organizacji wycieczek szkolnych, co uniemożliwiało im integrację z klasą. Brak kontaktów społecznych, za mała świadomość społeczeństwa w zakresie niepełnosprawności utrudnia z kolei OzN funkcjonowanie na rynku pracy. Ponad 52 proc. badanych spotkało się z decyzją odmowną przyjęcia do pracy z powodu niepełnosprawności. Mimo spełniania wszystkich oczekiwań pracodawcy, ta jedna cecha dyskwalifikowała w procesie rekrutacji. Jest to związane również z obawami pracodawców przed zatrudnieniem OzN i braku odpowiedniego przygotowania przełożonych, czego doświadczyło ponad 53 proc. badanych.

Powyższe obszary i zachowania dyskryminacyjne kreują negatywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie i mediach. Blisko 60 proc. potwierdza, że nie spotkało się z sytuacją, gdzie osoby z niepełnosprawnością były ukazywane w innym kontekście niż nawoływanie do wsparcia danej zbiórki itp. Zauważalnym zjawiskiem jest również to, że media ukazują w różnych sytuacjach tylko niepełnosprawności widoczne, co powoduje, że społeczeństwo zapomina o tym, że niepełnosprawność nie zawsze musi być od razu zauważalna.

– Temat dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami jest bardzo szeroki i nie sposób wyczerpać go w jednym badaniu – podsumowuje badania Katarzyna Szustak, zastępczyni kierowniczki działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon, która przeprowadziła badania. – Osoby z niepełnosprawnościami spotykają się z wieloma przejawami dyskryminacji na różnych polach. Takie doświadczenia często przyczyniają się do wycofywania się z życia, zamykania w domach lub gronie znajomych – najczęściej także doświadczających niepełnosprawności. To powoduje, że ludzie bez niepełnosprawności nie znają ich i w kontaktach bazują na stereotypach oraz uprzedzeniach, a przy projektowaniu usług, produktów, miejsc pracy czy przestrzeni o nich zapominają. W Fundacji Avalon wyraźnie sprzeciwiamy się wszelkim przejawom dyskryminacji, dlatego wyszliśmy z inicjatywą “Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami”.

W pierwszej połowie czerwca Fundacja Avalon opublikuje drugą część raportu – wyniki badań jakościowych. Badania są niezwykle cennym materiałem dla środowiska akademickiego, politycznego oraz społecznego. Ukazane w nich dane skłaniają do refleksji i podejmowania właściwych decyzji w drodze do budowania dostępnego świata dla wszystkich. Z pierwszą częścią raportu z badań „Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” można zapoznać się TUTAJ.

NGO raport niepełnosprawni niepełnosprawność walka z wykluczeniem społecznym raportowanie społeczne osoby niepełnosprawne Fundacja Avalon dyskryminacja osoby z niepełnosprawnościami Miesiąc Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami


Nazwa wydarzenia:
Premiera raportu Fundacji Avalon „Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami”
Czas:
2023.5.24
Tematy:
Raportowanie społeczne, Walka z wykluczeniem społecznym, Organizacje pozarządowe / NGO
Kraje:
Polska
Nadawca:
Fundacja Avalon





12.06.2025 polecamy

Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?


„Jesteśmy tu, bo mamy dość!” – mówi Sebastian Stankiewicz w najnowszym spocie społecznym. Ale to nie zapowiedź filmu akcji. To apel o empatię wobec kur, które całe życie spędzają w ciasnych klatkach. Stowarzyszenie Otwarte Klatki w kampanii „Gang troski o nioski” pokazuje, że każdy z nas może zmienić los tych zwierząt. Warunki przystąpienia? Troska, dostęp do internetu i kilka minut tygodniowo. W akcję włączył się aktor, Sebastian Stankiewicz, znany m.in. z serialu Edukacja xD, a także roli szpaka Mateusza w Akademii pana Kleksa. Mroczny klimat, jasny cel Spot stylizowany jest na scenę z Podziemnego kręgu – ciemne pomieszczenie, tłum ludzi, napięcie w...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: Kampanie

zobacz także


  • 21.06.2025Wydarzenia

    Artyści dla transplantacji. Już 24 czerwca w Warszawie!

  • 20.06.2025Wydarzenia

    AI napisze bajkę dla wnuka. Warsztaty dla seniorów już 24 czerwca

  • 19.06.2025Wydarzenia

    Konkurs i e-book „Zrozumieć dziecięcy świat”

  • 16.06.2025Odpowiedzialny biznes / CSR

    Sprzęt sportowy za darmo. Wystarczy aplikacja

  • 13.06.2025Wydarzenia

    Głosuj codziennie! Pomóż dzieciakom wygrać

  • 12.06.2025Kampanie

    Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek