Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
Co dzieje się z plecakami dostawczymi Glovo po zakończeniu ich podstawowej misji? Dostają drugą szansę i służą zwierzętom w schroniskach w całej Polsce. Dzięki międzysektorowej współpracy Glovo, Ubrania Do Oddania oraz Fundacji Splot Społeczny, stworzono do tej pory ponad pięćset mat, które powstają ze wspomnianych toreb. Ich zaletą jest termoizolacja, początkowo używana do utrzymywania ciepła jedzenia, a teraz, w drugim życiu, chroniąca zwierzęta przed niskimi temperaturami.
W poszukiwaniu bardziej zrównoważonych rozwiązań Glovo zwróciło uwagę na problem dalszego wykorzystania plecaków, które nie spełniały już norm bezpieczeństwa dostaw. Ciekawe rozwiązanie problemu zaoferowała platforma Ubrania Do Oddania. Termiczny materiał wykorzystywany do produkcji toreb idealnie nadaje się na maty dla zwierząt. Oprócz karmy, to właśnie koce, materace i legowiska są najbardziej potrzebne w schroniskach – szczególnie w okresie zimowym. Podobny projekt Glovo zrealizowało wcześniej w Ukrainie.
– Większość z nas doskonale kojarzy różnokolorowe plecaki na ulicach miast, w których kurierzy dowożą jedzenie z ulubionych restauracji – mówi Małgorzata Żurowska, Impact & Sustainability Lead w Glovo Polska. – Torby z czasem zużywają się, a jeśli nie da się ich naprawić, często lądują na śmietniku. Naszym zadaniem jest, żeby trafiły tam jak najpóźniej. Chcemy dać im drugie życie, nadając im nową, pożyteczną funkcję. Pomysł przekształcania plecaków w maty dla psów i kotów zaspokoił nie tylko potrzebę odpowiedzialnego zarządzania odpadami, ale też realne potrzeby bytowe schroniskowych zwierząt.
W ramach inicjatywy powstało dotychczas ponad pięćset mat, z których korzysta już 11 schronisk w Polsce, a kolejne czekają w kolejce. Glovo dostarcza plecaki, a ich wprowadzeniem do ponownego użytku zajmuje się platforma Ubrania Do Oddania. Przerabia je społeczność Fundacji Splot Społeczny w odpowiedzi na rozpoznane zapotrzebowanie niedoposażonych schronisk. Zazwyczaj z jednego plecaka powstają dwie maty o wymiarach 45×80 cm, jednak coraz częściej powstają duże maty, z których może korzystać kilka zwierząt jednocześnie. Pozostałe elementy, których nie da się ponownie wykorzystać, są przerabiane na paliwo alternatywne wykorzystywane w cementowni.
– Przy skali nadprodukcji, która występuje obecnie w wielu sektorach gospodarki, korzystanie z wyprodukowanych już zasobów wydaje się nie tylko rozsądne, ale wręcz konieczne – mówi Monika Maceluch, Manager ds. komunikacji w Ubrania do Oddania. – Dlatego z ogromnym entuzjazmem zaproponowaliśmy zespołowi Glovo ponowne wykorzystanie plecaków, które nie spełniają już swojej funkcji. Ich właściwości termoizolacyjne znalazły zastosowanie w postaci mat dla zwierząt. Procesem ich produkcji zajmuje się Obieg Twórczy prowadzony przez Fundację Splot Społeczny, który ocenia stan plecaków i z pomocą wolontariuszy najpierw oddziela poszczególne elementy, a potem zszywa je i tworzy maty, które chronią zwierzęta przed niską temperaturą.
– Cały czas szukamy nowych rozwiązań, które pomogą nam zminimalizować negatywny wpływ na środowisko i jednocześnie pozytywnie wpływać na nasze otoczenie – dodaje Małgorzata Żurowska. – Maty dla zwierząt to pierwszy z wielu kroków przed nami. Już wspólnie pracujemy nad koncepcjami innego wykorzystania resztek plecaków, które będziemy mogli wdrożyć, gdy już zaspokoimy potrzeby schronisk.
Projekt zapewnienia plecakom Glovo drugiego życia spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony samych kurierów świadczących usługi za pośrednictwem tej platformy. Kurierzy chętnie angażują się w inicjatywę, współpracując aktywnie z zespołem Glover Experience w Glovo. Zespół nie tylko koordynuje proces zbiórki plecaków, lecz także utrzymuje regularny kontakt z kurierami, oferując wsparcie w ich codziennych zadaniach. Warto podkreślić, że cały projekt może się efektywnie rozwijać dzięki zaangażowaniu samych kurierów, którzy dobrowolnie przekazują swoje torby, pomagając w ich ponownym wykorzystaniu.
txt: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
30.12.2024
Inicjacja alkoholowa dzieci w Polsce. Raport
-
27.12.2024
Święta, święta i… do kosza
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
15.12.2024
Sportkrastynacja. Co to takiego?
-
11.12.2024
Cicha inwazja