Różni, ale równi
Rok 2007 był Europejskim Rokiem Równych Szans dla Wszystkich – to przeprowadzana w całej Europie akcja biegnąca równolegle z pięcioletnią kampanią „Za różnorodnością, przeciwko dyskryminacji”. Inicjatywa ta miała położyć podwaliny pod bardziej odważną strategię, której zadaniem jest przyspieszenie działań w walce z dyskryminacją na terenie UE.
Ustawodawstwo antydyskryminacyjne jest niewątpliwym powodem do dumy Unii Europejskiej (UE), ponieważ stanowi jeden z najbardziej obszernych zbiorów przepisów prawnych na świecie. W 2000 roku UE przyjęła dwie bardzo obszerne ustawy, których celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy z racji pochodzenia rasowego lub etnicznego, religii lub wyznania, niepełnosprawności, wieku lub orientacji seksualnej oraz w innych sytuacjach życia codziennego, gdy powodem dyskryminacji staje się pochodzenie rasowe lub etniczne.
Jednak sama promocja równego traktowania oraz wprowadzanie ustaw, mających na celu zagwarantowanie równych praw, nie wyczerpują zagadnienia. Należy doprowadzić do zmian w zachowaniu i mentalności. Powinny również zostać podjęte kroki w celu ustalenia złożonych powodów dyskryminacji, jakiej ofiarą padają pewne grupy społeczne w Europie, np. Romowie. Problem powinien zostać przeanalizowany od podstaw. Coraz bardziej powszechna różnorodność stawia przed nami nowe wyzwania, z którymi musimy skutecznie się uporać, a jednocześnie docenić korzyści, jakie ze sobą niesie.
Pierwsze działania podjęte w walce z dyskryminacją z racji płci sięgają początków samej Unii Europejskiej, czyli 1957 roku.
Dyskryminacja może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Ogłoszenie o pracę, w którym wyraźnie zaznacza się, że nie jest ona dostępna dla osób niepełnosprawnych, jest dyskryminacją jawną. Zmuszanie kandydatów, ubiegających się o pracę, do napisania testu sprawdzającego zdolności językowe, w przypadku gdy taka wiedza nie jest na danym stanowisku wymagana, stanowi przykład dyskryminacji pośredniej. W obu przypadkach takie działania są zabronione.
W roku 2007 zrealizowano społeczną kampanię reklamową promującą konkurs o tytuł Winner of the European Union and MTV’s creative competition realizowany w ramach pięcioletniej kampanii „Za Różnorodnością. Przeciw Dyskryminacji”. W tym celu powstał 30 sek. spot reklamowy, jaki był emitowany przez MTV. Film miał zachęcać młodych Europejczyków do zgłaszania swoich prac w formie zdjęć, filmów wideo oraz kolaży poświęconych różnorodności i równości.
Zwyciężyła 19 letnia Elena Bezborodova, rosyjska studentka mieszkająca w Limerick w Irlandii. Kreacja była wyłoniona w drodze konkursu. Jej plakat został wybrany spośród niemal 500 zgłoszeń z całej EU. Poniżej zamieszczamy zwyczięską pracę i 19 wyróżnionych. Autorami ich są (w kolejności wg rozmieszczenia plakatów):
Elena Bezborodova (19, Limerick)
Goeffrey Gourdet (20, Paryż)
Janze Lorber (14, Brezice)
Erdelyi gabor (34, Veszprem)
Ambrus Kovacs (26, Budapeszt)
Magdalena Sevcikova (19, Vyskov)
Anna Gumowska (26, Chodzież)
Consuelo Zaccaron (26, Conegliano Treviso)
Sonja Das (26, Dilsen-Stokkem)
Lenka Stelmakova (27, Bratysława)
Ilaria Cuccaro (21, Caserta)
Maria Nikolova (16, Kazanlak)
Rita Silva (17, Lizbona)
Tatiana hajduk (20, Zabrze)
Stefania Scarsellini (25, Firenze)
Manuel Goncalves (34, Lizbona)
Szilvia Hotvath (26, Budapeszt)
Colette Farugia Benett (26, San Gwann)
Tomas Raffa (28, Zilina)
Veselina Mireva (17, Sofia)
http://eudiversity.com, http://equality2007.europa.eu
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem