5 września br. podczas święta ulicy Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze, zawisło 10 wielkoformatowych grafik-kolaży autorstwa Joli Kudeli, artystki pochodzenia polskiego, mieszkającej na stałe w Paryżu. Prace wzorowane są na arcydziełach światowego malarstwa Rubensa, Boticciellego, Michała Anioła, Tycjana, a występują w nich mieszkańcy Pragi, korzystający z usług Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Brzeskiej.
– Postanowiłam wykorzystać bliski mi street-art – mówi Jola Kudela – z jednej strony umieścić swoje prace w przestrzeni miejskiej, dzięki czemu wychodzą one poza ograniczony krąg odbiorców wystaw, a z drugiej strony rejestrować reakcje „ludzi z miasta”. To ciekawe doświadczenie, szczególnie w kontekście otwartości i tolerancji. A poza tym projekt realizowany jest na Pradze, dzielnicy dość specyficznej, której proponuję przychodzącą wprost pod okna jej mieszkańców żywą galerię.
Zmiana kontekstu dzieł ma z jednej strony charakter prowokacji, a z drugiej osadza projekt w bardzo konkretnej przestrzeni praskiej. W „Wiośnie”, będącej przetworzeniem obrazu Boticellego, w rolę trzech Gracji wcieliły się trzy pensjonariuszki praskiego Domu Dziennego Pobytu. Chrystus z XV wiecznego dzieła anonimowego twórcy „Ukrzyżowanie” ubrany jest w garnitur i wpisany jest w znak dolara, a Bóg, który tworzy Adama, jest rastamanem.
– Ci starsi ludzie z przejęciem starający się w trakcie sesji zdjęciowej jak najwierniej odtworzyć pozy z oryginalnych obrazów dali nam tyle energii i w takim stopniu zaciekawili, że chcielibyśmy wysłuchać ich historii i poznać rozliczne talenty. Bo wśród mieszkańców i gości ulicy Brzeskiej odkryłyśmy wiele osób szczególnie uzdolnionych. I tak „prosta sesja zdjęciowa” odkrywa nagle głębsze ludzkie historie, które tak bardzo chce się pokazać. – mówi Jola Kudela. Dodatkowym elementem projektu będzie film i cykl fotografii dokumentujących powstawanie go.
Projekt jest częścią powstającego pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedsięwzięcia Jacka Schmidta „Otwarta pracownia wizytująca – znaki miasta”. W projekcie tym bierze udział ośmioro artystów spoza Warszawy i Polski, którzy na różne artystyczne sposoby wypowiadają się na temat stolicy.
Źr: yolastreetart.blogspot.com
Nazwa projektu:
Znaki miasta / Renesansowy street-art
Zasięg (kraj/kraje):
Polska
Autor:
Jola Kudela
Data:
09/2010
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
18.09.2023
Historia na głosy. Ruszyła nowa kampania Centrum Archiwistyki Społecznej
-
12.09.2023
Nie piję. Będę Tatą – ruszyła kampania edukacyjna FASOFF
-
29.08.2023
Plastik, wszędzie plastik
-
17.07.2023
Uwolnić Leopardy!
-
10.07.2023
„Autosobriety” – ruszył program szkoleniowy na temat bezpieczeństwa na drodze
-
22.06.2023
Ruchome kosze na śmieci