Uważaj na martwe pola! Kierowca śmieciarki nie zawsze może cię zobaczyć!
Nie bądź śladem na jezdni – zachowaj odstęp! Prowadzenie tak dużych pojazdów jak śmieciarki wiąże się ze znacznymi ograniczeniami widoczności, tzw. martwymi polami. Ostrzega przed tym spółka ENERIS Surowce, przy wsparciu Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami i Inspekcji Transportu Drogowego.
Segregacja odpadów na 5 frakcji i wrzucanie ich do odpowiednich pojemników to podstawowe zadanie wszystkich obywateli. To wiadomo i takie zasady obowiązują w całej Polsce od kilku lat. Jednak kluczowe w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów jest zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom firm komunalnych, odbierającym odpady. Tymczasem zapatrzeni w telefony komórkowe, w pośpiechu czy po prostu z nieuwagi niepotrzebnie narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo.
Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na samochody, którymi każdego dnia pracujemy w terenie – czyli na śmieciarki. Są to duże i naprawdę ciężkie samochody, które z uwagi na specyfikę usługi odbierania odpadów znajdują się blisko ludzi – przy naszych domach, na osiedlowych uliczkach, drogach wewnętrznych itd. Naszym zadaniem jest pokazywać, że właściwe zachowanie, ostrożność i odpowiednia odległość od pojazdu mogą minimalizować zagrożenie a czasem ratować życie. Przechodząc zbyt blisko tak wielkiego pojazdu narażamy się na wypadek: wystarczy nieuwaga, pośpiech by doszło do tragedii – przestrzega Sławomir Rudowicz, Przewodniczący ZPGO.
Choć samochody takie jak śmieciarki poruszają się po wąskich uliczkach i osiedlach z ograniczoną prędkością, a do tego posiadają kilka systemów ostrzegawczych, każdego roku można usłyszeć o tragicznych w skutkach zdarzeniach z ich udziałem. Wkroczyliśmy w okres jesienno-zimowy, kiedy szybciej zapada zmrok. Pamiętajmy również, że perspektywa kierowcy samochodu i pieszego jest zupełnie inna. Szczególnie kierujący samochodami ciężarowymi, w tym śmieciarkami, mają ograniczone pole widzenia i możliwości manewru, gdy nagle pojawiają się pieszy czy rowerzysta. Warto czasem poczekać, zastanowić się czy kierowca na pewno nas widzi. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, pomyślmy o tym, że chwila nieuwagi może zmienić nasze życie – dodaje dr Karolina Wieczorek, p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Dlatego spółka ENERIS Surowce przygotowała pierwszą w kraju kampanię na temat zagrożeń w ruchu drogowym, występujących w sektorze gospodarki odpadami. Jej celem jest zwrócenie uwagi na tzw. martwe pola, czyli miejsca, w których kierowca śmieciarki ma ograniczenia widoczności. Codziennie każda z naszych śmieciarek odbiera ok. 10 ton różnych frakcji odpadów, przemierza setki kilometrów, zarówno po wąskich osiedlowych uliczkach, jak i po lokalnych drogach. Zależy nam na tym, żeby podczas naszej pracy ewentualne zagrożenia ograniczyć do minimum – podkreśla Paweł Augustyn, Prezes ENERIS Surowce.
Brak świadomości ograniczonego pola widzenia kierowcy to ogromne zagrożenie zwłaszcza dla dzieci, które z ciekawości niejednokrotnie podchodzą zbyt blisko śmieciarek. To w szczególności do nich i do ich rodziców skierowana jest kampania informacyjna Martwe pola. Ale do współpracy zaproszeni są również administratorzy osiedli i bloków wielorodzinnych, gdzie najłatwiej o wypadek.
Zachęcamy szkoły, ale też lokalne społeczności do umieszczania na swoich tablicach ogłoszeń plakatów uświadamiających ograniczone pole widzenia kierowców potężnych śmieciarek. Plakaty informacyjne można pobrać ze strony ENERIS. W ramach kampanii przygotowaliśmy też krótki film i specjalne naklejki na samochody. Odblaskowe oznaczenia sygnalizujące zagrożenia umieszczone na czterech rogach śmieciarek będą nie tylko na naszych samochodach. Dzięki patronatowi Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami docieramy z przekazem kampanii także do innych firm z branży komunalnej i już w tej chwili kilka z nich zgodziło się umieścić ostrzegawcze trójkąty na swoich pojazdach. Dzięki temu po raz kolejny pokazujemy, że bezpieczeństwo jako wartość nadrzędna potrafi połączyć w działaniu nawet konkurujące firmy – podsumowała Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji w ENERIS.
Inauguracja kampanii odbyła się 18 listopada w Kielcach, po czym w kolejnych dniach powędrowała do małopolskiego Chrzanowa (19 listopada), dolnośląskiego Strzegomia (20 listopada), lubuskiego Gorzowa Wielkopolskiego (21 listopada) i wielkopolskiej Piły (22 listopada). Wszędzie tam odbywały się spotkania z mediami i pokazy z udziałem dzieci. Więcej na temat kampanii można się dowiedzieć na stronie www.eneris.pl/martwepola.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
30.09.2024
Jesienny talerz żywieniowy
-
30.09.2024
Po prostu się rusz!
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?