Trwa Światowy Tydzień Szczepień 2021
Światowy Tydzień Szczepień, obchodzony co roku w ostatnim tygodniu kwietnia, ma na celu promowanie stosowania szczepionek chroniących życie ludzi w każdym wieku. Szczepionki powszechnie uznawane są za jedno z najlepszych narzędzi profilaktyki zdrowotnej. Według szacunków WHO ratują nawet 3 mln istnień ludzkich każdego roku. A miniony rok był przełomowy dla rozwoju innowacji w tym zakresie.
O szczepieniach, śmiało można mówić jako o jednym z największych odkryć medycyny. Dzięki intensywnym działaniom WHO oraz powszechnym szczepieniom, doszło m.in. do całkowitego wyeliminowania ospy prawdziwej na całym świecie. Równolegle w Polsce, w latach 60 ubiegłego wieku doszło do kolejnego przełomu w kwestii szczepień. Powstał Program Szczepień Ochronnych, który zakłada obowiązkowe szczepienia dzieci i młodzieży na takie choroby jak: krztusiec, gruźlicę czy tężec. W kolejnych latach, obserwując jak korzystny efekt mają szczepienia, zostały wprowadzone do katalogu kolejne, takie jak odra czy różyczka. Niestety, jak alarmuje WHO, w coraz większej liczbie krajów obserwowany jest spadek wyszczepialności wśród dzieci. W ciągu 8 lat odsetek zaszczepionych dzieci w Polsce spadł z 98% w 2010 do 93% w 2018.
Wspólne działania na rzecz popularyzacji szczepień powinny być celem nas wszystkich, ponieważ ze szczepień korzyść odnosi nie tylko osoba szczepiona, lecz także ci, którzy nie mogą być szczepieni – pośrednio całe społeczeństwo – mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. – Naszą powinnością jako naukowców, lekarzy – ale również rodziców czy też obecnych lub przyszłych dziadków, a także potencjalnych pacjentów, jest zadbanie o przyszłość i zdrowie naszych dzieci. A to jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki szczepieniom.
Choroby takie jak Ebola, HIV, Żółta Febra nadal są zagrożeniem w wielu miejscach na świecie. Intensywność pracy naukowców nad szczepionką na COVID-19 pokazała jednak, że istnieje olbrzymia szansa na zmienienie oblicza wirusologii na świecie. Lepsze zrozumienie powiązań między zakażeniami, a efektami zdrowotnymi, które wcześniej postrzegano jako niepowiązane, stało się szansą dla naukowców i przemysłu na wykorzystanie nowych obszarów, pozwalających zrewolucjonizować znany nam do tej pory świat. A nowe technologie, np. takie jak mRNA, mogą w tym pomóc i przyśpieszyć tempo rozwoju.
Sytuacja epidemiologiczna pokazała, jak ważnym elementem przemysłu farmaceutycznego są badania i prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie szczepień. Biorąc pod uwagę nieustające zmiany w medycynie, Sanofi Pasteur w Polsce stawia na rozwój, intensywnie pracując nad rozwiązaniami, które pozwolą uratować rocznie ponad 10 000 Polaków, narażonych na choroby zakaźne i powikłania z nimi związane – mówi Daniela Duta, General Manager Sanofi Pasteur w Polsce.
Światowy Tydzień Szczepień – w tym roku obchodzony w dniach 24-30 kwietnia 2021 – jest doskonałą okazją do świętowania każdego sukcesu w obszarze szczepień, który pojawił się w ciężkim dla całego świata okresie.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
18.09.2024
Cała prawda o planowaniu ciąży przez polskie pary
-
17.09.2024
W zagrożeniu
-
16.09.2024
Borówka — superowoc, który przepisałby Ci okulista
-
15.09.2024
Newsy bez stygmatyzacji
-
13.09.2024
Wizerunek dziecka w internecie — publikować czy nie?
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie