Zdjęcia elektrowni węglowych, zestawione z wizerunkami małych dzieci, pojawiły się w polskiej prasie. "Twoja elektrownia ma nowy filtr. Ma na imię Tadzik" głosi hasło na jednej z kreacji.
Kampanię przygotowało Greenpeace Polska. Jak piszą jej działacze, elektrownie węglowe stanowią obecnie jedno z największych źródeł emisji toksycznych substancji zanieczyszczających powietrze – zarówno w skali krajowej, kontynentalnej, jak i całej planety. Z punktu widzenia ludzkiego zdrowia najbardziej niebezpieczna jest emisja takich gazów jak dwutlenek siarki i tlenki azotu oraz pyłu zawieszonego (złożonego głównie z sadzy i popiołów), powstających na skutek spalania węgla; związki te pod postacią drobnych cząstek są przez nas wdychane, a następnie przedostają się do płuc i krwiobiegu. Mogą być one przyczyną zawałów serca, nowotworów płuc, ataków astmy oraz innych schorzeń układu oddechowego.
Szacunki Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wskazują, że ponad 90% mieszkańców zamieszkujących tereny miejskie w krajach Unii Europejskiej narażonych jest na stężenia drobnoziarnistego pyłu zawieszonego (PM 10, PM 2,5) oraz ozonu (O3) przekraczające wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Europejczycy żyją z tego powodu średnio o dziewięć miesięcy krócej w porównaniu z sytuacją, gdyby oddychali czystym powietrzem.
Polski sektor energetyczny opiera się w ponad 90% na spalaniu paliw kopalnych. W naszym kraju działa ponad 50 elektrowni i elektrociepłowni węglowych dużej i średniej mocy (nie licząc niewielkich elektrociepłowni zakładowych i ciepłowni komunalnych produkujących wyłącznie ciepło, a nie prąd), które wykorzystują zarówno węgiel kamienny, jak i brunatny.
6 czerwca Greenpeace opublikuje szczegółowy raport o wpływie zanieczyszczeń polskich elektrowni węglowych na zdrowie.
Ogłoszenia ukażą sie między innymi w takich tytułach jak Wysokie Obcasy, Tele Tydzień, Chwila dla Ciebie, Wprost, Polityka, Przyjaciółka, Pani domu, Kobieta i Życie, Focus, Mamo to ja, Dziecko i Twój maluszek.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
08.09.2024
Uprzejmie donoszę
-
07.09.2024
We wrogim domu
-
06.09.2024
Roztopiony lód to nic fajnego
-
05.09.2024
Inni czynią świat innym
-
04.09.2024
Żołnierzyki