Premierzy apelują o walkę z rosyjską propagandą i dezinformacją
Premierzy Estonii, Litwy, Łotwy i Polski wystosowali apel o większe zaangażowanie w walkę z dezinformacją do szefów wiodących platform internetowych – podaje serwis Prawo.pl. „Rosyjska dezinformacja jest od lat tolerowana na platformach internetowych. Nadszedł czas na zdecydowane działania” – piszą szefowie rządów.
Prawo.pl informuje, że premierzy Estonii, Litwy, Łotwy i Polski wystosowali w niedzielę, 27 lutego, apel o większe zaangażowanie w walkę z dezinformacją do szefów Meta (właściciela Facebooka i Instagrama), You Tube, Google i Twittera. W liście proponują aktywne zawieszanie kont zaangażowanych w zaprzeczanie, gloryfikowanie lub usprawiedliwianie wojen, agresji, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, zaangażowanie się w lokalne inicjatywy weryfikowania informacji, dostosowanie algorytmów tak, aby pomagały użytkownikom znajdować wiarygodne informacje oraz zamknięcie kont serwisów informacyjnych kontrolowanych przez Rosję i Białoruś.
Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę informacji i komentarzy w mediach społecznościowych. Ogromna część z nich to tzw. fake newsy. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIiMS) tylko 28 lutego odnotował ponad 9 tys. prób dezinformacji w przestrzeni polskiego internetu i mediów społecznościowych, a eksperci instytutu zidentyfikowali działanie przynajmniej trzech zorganizowanych grup roboczych, prowadzących dezinformację w szczególności na Facebooku i Twitterze. IBIiMS poinformował, że przeprowadzono m.in. punktowy atak dezinformacyjny dotyczący braku gotówki w bankomatach, którego celem jest pośrednie wywołanie paniki.
Rosyjski rząd dąży do szerzenia kłamstw, zamieszania i wątpliwości co do tego, co się dzieje oraz do podważania morale i jedności demokratycznego świata – wskazali premierzy w cytowanym przez Prawo.pl liście. – Rosyjski rząd zaangażował się również w masową kampanię dezinformacyjną, aby usprawiedliwić światu i własnemu narodowi swoją agresywną wojnę i ukryć popełniane w jej trakcie zbrodnie.
Premierzy w skrócie mówią: musicie zrobić więcej w walce z rosyjską propagandą i dezinformacją – podkreślił Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. – Polska administracja, wojewodowie, samorządowcy, tysiące osób z dnia na dzień zmobilizowało się, aby pomóc Ukrainie, a przedstawiciele największych platform zawiedli. Ekspert wskazał, że prawo umożliwia internetowym gigantom skuteczne przeciwstawianie się dezinformacji. Jako przykład podał zablokowanie Donalda Trumpa na Twitterze w 2021 roku.
Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawo/jak-mozna-walczyc-z-dezinformacja,513741.html
Źródło: PAP MediaRoom
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
06.09.2024
We wrogim domu
-
05.09.2024
Inni czynią świat innym
-
04.09.2024
Żołnierzyki
-
03.09.2024
Dodatkowe tysiąc kroków dziennie zmniejsza ryzyko śmierci o 15%
-
03.09.2024
Highway to Hell*