Ostatnie dni głosowania na Drzewo Roku 2023
Tylko do północy, 30 czerwca, można głosować w konkursie Drzewo Roku 2023. Ostatni tydzień głosowania (24-30 czerwca) jest decydujący, ponieważ w tym czasie nie widać, ile głosów mają poszczególni kandydaci. Laureat zostanie ogłoszony 1 lipca o godzinie 12.00 i będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2024 roku. Głosy oddajemy na: www.drzeworoku.pl
W pierwszym etapie 13. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu jury wyłoniło 16. finalistów z ponad 40 zgłoszeń, które napłynęły do Klubu Gaja z całej Polski. Teraz te historyczne drzewa i wspierające je lokalne społeczności zabiegają o głosy internautów. Wygra to drzewo, które zdobędzie ich najwięcej. Obecnie w plebiscycie na prowadzenie wysunęły się cztery okazy.
Prowadzi Buk „Serce Ogrodu” w Arboretum Wojsławice z ponad 2000 głosami. 200-letni buk rośnie w centrum zabytkowego parku i jest jednym z bardziej rozpoznawalnych drzew rosnących w tym miejscu. Imponuje majestatem i intryguje nietypowo uformowanym, zgrubiałym pniem, szeroko rozpostartymi konarami i intensywnym, purpurowym zabarwieniem liści (na zdjęciu poniżej). W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci – tak jak sto, czy dwieście lat temu.
Na drugim miejscu z ponad 1800 głosami internautów znajduje się Para Dębów Malwa&Miłosz w Warszawie, które zostały uratowane przez mieszkańców przed wycinką i stały się symbolem losu miejskich drzew.
Trzeci w stawce z ponad 1700 głosami jest Kasztanowiec Jeżyk w Toruniu, który rośnie w sercu dawnych historycznych ogrodów i sadów toruńskich, a obecnie SP nr 6.
Z ponad 1500 głosami na koncie goni ich Dąb Blüchera i Napoleona (Ostródzianin) w Ostródzie, który miał iść pod topór w związku z budową drogi ekspresowej, co oburzyło mieszkańców i w konsekwencji doprowadziło do zmiany przebiegu trasy i ocalenia drzewa.
ZAGŁOSUJ NA DRZEWO ROKU 2023 >>>
Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukiwanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Jak podkreślają organizatorzy plebiscytu: – W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
02.12.2024
Strzel kasą na zwierzaki
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
27.11.2024
Pocztówki z przeszłości
-
26.11.2024
Jak Polacy piją kawę?
-
26.11.2024
Natychmiast
-
25.11.2024
Nie bądź dzieckiem!