– Postanowiłem rozkręcić w Polsce latanie dla niepełnosprawnych – mówi pilot Adam Czeladzki. Od słów szybko przechodzi do czynów, bo inicjatywa rzeczywiście się rozwija: są już pierwsi chętni, przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych ośrodek szkoleniowy w Lesznie, instruktorzy. Do rozwinięcia skrzydeł brakuje jedynie szybowca. Koszt dwuosobowego szybowca Duo Discus, który może być przystosowany do ręcznego sterowania, przekracza 100 tys. euro – stąd potrzeba znalezienia sponsorów.
Wbrew wielu obiegowym opiniom, nie każdy kandydat na pilota musi cieszyć się idealnym stanem zdrowia. Kwestie te regulują przepisy JAR FCL 3 dotyczące wymagań medycznych związanych z uzyskaniem licencji. Badania 2 klasy z ograniczeniami pozwalają m.in. na latanie w warunkach bezpiecznego pilotażu (pilot rezerwowy) oraz w samolocie z systemem dwusterowym lub też z systemem ręcznego sterowania – takie rozwiązania pozwalają na zdobycie licencji również przez osoby z niepełnosprawnością ruchową.
Inicjatywy zrzeszające niepełnosprawnych miłośników sportów lotniczych doskonale funkcjonują w wielu innych krajach. W Stanach Zjednoczonych mają długą tradycję – organizacja International Wheelchair Aviators powstała już w latach siedemdziesiątych. Na kontynencie europejskim prym w ułatwianiu niepełnosprawnym pilotom pokonywania ich ograniczeń wiodą Francja i Wielka Brytania. Idea zatacza coraz szersze kręgi także w innych państwach, np. projekt Handflight, prezentowany tutaj na filmie, działający od 2007 roku w Szwajcarii organizuje coroczne tygodniowe spotkania niepełnosprawnych pilotów z różnych krajów.
Autor polskiego projektu, Adam Czeladzki, podczas Szybowcowych Mistrzostw Polski w sierpniu 2009 roku uległ wypadkowi, w wyniku którego obecnie porusza się na wózku. Nie było to jednak powodem do rezygnacji z pasji – w styczniu tego roku wrócił z dwumiesięcznej wyprawy szybowcowej do Gariep Dam (RPA).
J.Ślusarska
Nazwa projektu:
„Latanie dla niepełnosprawnych”
Zasięg (kraj/kraje):
Polska
Autor:
Adam Czeladzki
Data:
01/2011
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
26.05.2024
Co za różnica? Ty
-
25.05.2024
Ikea zmienia narrację