Kogo widzisz? Takie pytanie wraz z wizerunkami bohaterów kampanii społecznej „Zobacz osobę” i kodem QR do ankiety pojawiły się najpierw w internecie, a potem w przestrzeni miejskiej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zjawisko oceniania i stereotypizacji, a także przypomnienie o wartości i niezbywalnej godności każdego człowieka.
Bohaterami kampanii są Basia, Khadidża i Kacper, którzy na co dzień mierzą się ze zjawiskiem oceniania. Zgodzili się opowiedzieć, jak bywają postrzegani, żyjąc z chorobą, należąc do mniejszości religijnej czy generacji Z.
Chcielibyśmy, aby nasza kampania przyczyniła się do wzrostu wrażliwości społecznej i postawiła w centrum każdego człowieka, z jego wyjątkowością, pięknem, wielowymiarowością – mówi Wioletta Milej, koordynatorka kampanii „Zobacz osobę”. – Zaproszenie do udziału w kampanii przyjęli piękni ludzie, przedstawiciele grup szczególnie narażonych na wykluczenie.
Kampania społeczna „Zobacz osobę” jest realizowana dwuetapowo. Pierwszy etap rozpoczęła udostępniona na początku marca ankieta online, do której prowadziły wizerunki bohaterów z pytaniem „Kogo widzisz?”, prezentowane outdoorowo w przestrzeni miasta oraz w internecie. Plakaty zachęcające do udziału w ankiecie pojawiły się na citylightach Stroer (50 szt.), na słupach Kulturalnej Warszawy (10 szt.), 380 szt. trafiło także do parafii w Warszawie i okolicach. Spoty można było oglądać w Galerii Metra Świętokrzyska oraz na ekranach w warszawskich autobusach, tramwajach i SKM.
Drugi etap kampanii trwa od 31 marca i zakończy się w połowie kwietnia. Tym razem, oprócz wizerunku osoby, prezentowane są również dane procentowe pokazujące, ile osób stereotypowo oceniło bohaterów kampanii. Wyniki obejmują 15 000 ankiet.
Kampania została zainicjowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawską instytucję kultury, z okazji 20. rocznicy śmierci papieża.
oprac. Karolina Sendal
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
07.04.2025
Hewi Metal dla Praw Dziecka
-
04.04.2025
Aż trzy czwarte Polaków spaceruje
-
31.03.2025
Ilu Polaków źle znosi zmianę czasu?
-
30.03.2025
Czy mówisz tak do swojego dziecka?
-
28.03.2025
Strzelanina
-
26.03.2025
Znikający świergot