Raúl Castro objął rządy na Kubie po ustąpieniu ze stanowiska prezydenta jego brata, Fidela Casto. Faktyczną władzę sprawował jednak już wcześniej, od końca lat 50. Jako minister obrony wydał rozkaz rozstrzelania, a następnie topienia w morzu tysięcy Kubańczyków, którzy próbowali uciec z kraju. Kiedy w latach 90. na Kubę przylatywały cywilne samoloty z pomocą humanitarna, kazał je zestrzelić.
Według Amnesty International, pod rządami Hugona Chaveza w Wenezueli wciąż prowadzi się tortury. Ogranicza się także wolność mediów, prześladuje dziennikarzy. Sam Chavez podejrzewany jest o prowadzenie podejrzanych interesów z kolumbijską organizacją FARC oraz sprzedaż uranu do wytworzenia bomb.
Mahmoud Ahmadinijad, kontrowersyjny irański prezydent, odpowiedzialny jest za liczne naruszenia praw człowieka. Wolność wypowiedzi i zgromadzeń w Iranie została ograniczona w 2006 roku, po wyborze Ahmadinijada na prezydenta. Dyktator twierdzi, że broń nuklearna, w której posiadaniu jest Iran, służy do podnoszenia poziomu energetycznego, nie zaś do rozbudowy systemu zbrojeń. Przez opinię międzynarodową oskarżany o popieranie antysemityzmu, czego dowodem mogą być jego wypowiedzi, że Holocaust to mit. Pod dyktatorskimi rządami Iran popadł w konflikt ze Stanami Zjednoczonymi.
“Scared Dictators” to kampania z wiosny 2009 roku przeprowadzona przez agencję Ogilvy & Mather z Frankfurtu na zlecenie ISHR – International Society for Human Rights. Organizacja wspiera osoby, które w swoich krajach starają się pokojowymi metodami zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka i ograniczanie wolności. Podejmuje też inicjatywy na rzecz zwolnienia z więzień ludzi przetrzymywanych tam za swoje poglądy, opinie i przekonania.
Reklamy z dyktatorami uciekającymi przed myszką komputerową mają zwrócić uwagę na siłę, jaką w walce ze współczesnymi niedemokratycznymi rządami stanowi internet. Jest nie tylko narzędziem komunikacji, ale coraz częściej staje się potężną bronią w walce o wolność.
Twórcy kampanii nie przedstawili przywódców Iranu, Wenezueli i Kuby jako okrutnych tyranów. Zamiast tego zdecydowali się na ich ośmieszenie. Dyktatorzy, odpowiedzialni za morderstwa, zamachy, korupcję i produkcję brani masowego rażenia, nie potrafią poradzić sobie z białą komputerową myszką – przegrywają w starciu z prawdą, nowoczesnością, edukacją, informacjami. Wbiegają na stół, zasłaniają się rękami i prawie słychać, jak piszczą z przerażenia.
Kampanię nagrodzono brązową statuetką w kategorii Print na Clio Awards 2009.
J. Mentel
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
25.11.2024
Nie bądź dzieckiem!
-
25.11.2024
Twój wybór
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem