Ciężka ręka
Ma ciężką rękę. Tak mawia się o kimś, kto w relacjach z innymi nie waha się sięgać po przemoc fizyczną. A ci „inni” z reguły oznaczają najbliższą rodzinę. W tym dzieci.
Z okazji przypadającego na 30 kwietnia Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci francuska organizacja antyprzemocowa StopVEO oraz agencja Publicis Conseil zorganizowały kampanię społeczną mającą na celu podniesienie świadomości na temat nieodwracalnych skutków przemocy wobec najmłodszych. Tym bardziej tragicznych i dotkliwych, że przekazywanych z pokolenia na pokolenie. I o tym właśnie opowiada wyreżyserowany przez Cole’a Webleya i wyprodukowany (bezpłatnie) przez BIG Productions (Raphaël Carassic) film „Dziedzictwo” (The Legacy).
Przemoc została w nim potraktowana jako „tradycyjny” wzorzec postępowania, tak oczywisty, że wręcz nieunikniony – co gorsza, ukryty pod płaszczykiem „metody wychowawczej”, stosowanej dla tzw. dobra dziecka. Skoro zatem przemoc jest tak głęboko wyryta w ludzkim DNA, dlaczego nie miałaby być widoczna jako cecha fizyczna?
Film został wyprodukowany w dwóch wersjach: dłuższej, trwającej 2 minuty i 47 sekund (powyżej), rozpowszechnianej w sieciach społecznościowych od 23 kwietnia oraz w wersji 30-sekundowej, emitowanej we francuskiej telewizji od 29 kwietnia 2024 r. Kampanię wsparły kanały France 2, France 3, France 5, LCPAN, Tf1, Ushuaïa TV, Histoire, TMC, TF1 Série Films oraz TFX.
StopVEO to działająca od 2016 roku organizacja, pomagająca dorosłym zrozumieć przemocowe wzorce wyniesione z rodzinnych domów oraz walcząca z nimi poprzez edukację i terapię. Wychowanie bez przemocy jest nie tylko możliwe, ale po prostu niezbędne w budowaniu zrównoważonego i pokojowego społeczeństwa.
txt: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
20.04.2025
Dove walczy z presją idealnego wizerunku
-
20.04.2025
Jeż, żaba i trzmiel ratują planetę
-
18.04.2025
„Klara buduje” — Erbud walczy ze stereotypami w budownictwie
-
14.04.2025
Całkiem (nie)znany gatunek kwiatów
-
14.04.2025
Nie wyrzucaj ubrań do odpadów zmieszanych!
-
13.04.2025
Czy możliwy jest świat bez strachu? Kampania Feminoteki