Duńska kampania "6 om dagen" przekonuje do jedzenia 6 razy dziennie warzyw i owoców. Dlaczego 6 zamiast 5, jak się powszechnie przyjmuje? Powód jest lingwistyczny – słowo "sześć" brzmi w języku duńskim jak "sex". Twórcy kampanii argumentują, że tak nazwana kampania staje się znacznie łatwiej zapamiętywalna, szczególnie dla mężczyzn.
Spożywanie owoców i warzyw – 6 razy dziennie, czyli ok. 600 g – jest bardzo korzystne dla zdrowia i dla budowania naturalnej ochrony organizmu przed chorobami. Celem kampanii jest wzrost ich spożycia w całym społeczeństwie duńskim.
W ramach kampanii jesienią 2007 roku, wzorem programów promujących picie mleka, wprowadzono do szkół pilotażowy program "Frugtkvarter" (Owocowa przerwa), który polegał na zmianie asortymentu sklepików szkolnych i stołówek na znacznie bardziej owocowy. Przez 2 miesiące można je było dostawać nieodpłatnie. Ministerstwo Żywności, Rybołówstwa i Rolnictwa wydało na program ponad 8 milionów duńskich koron.
Przed rozpoczęciem kampanii 1 na 3 szkoły dawała uczniom dostęp do owoców, a badania wykazały, że tylko 1 na 5 dzieci zjadało dziennie zalecaną dawkę 400 g owoców i warzyw.
Program "6 om dagen" opiera się na partnerstwie publiczno – prywatnym. Inicjatorem jest tu wspomniane Ministerstwo, a w skład partnerstwa wchodzą zarówno agendy rządowe, organizacje pozarządowe, które zajmują się zdrowiem, jak i instytucje branżowe zrzeszające producentów żywności.
zobacz także
-
07.06.2026Kampanie
Te jądra mogą zawierać śladowe ilości plastiku
-
03.06.2026slider
Młodzież 2025. Co pokazało badanie CBOS i KCPU?
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
14.05.2026Kampanie
Daj sobie spokój. Czeka u psychologa
-
17.04.2026Kampanie
Razem w chorobie Alzheimera. Ruszyła kampania o infolinii Helpline
-
14.04.2026Kampanie
Gdy twoje ciało stanie się więzieniem
