logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Zdrowie / profilaktyka zdrowotna / uzależnienia > Akt warzywno-owocowy
20.04.2007
Tematy: Zdrowie / profilaktyka zdrowotna / uzależnienia

Akt warzywno-owocowy



Duńska kampania "6 om dagen" przekonuje do jedzenia 6 razy dziennie warzyw i owoców. Dlaczego 6 zamiast 5, jak się powszechnie przyjmuje? Powód jest lingwistyczny – słowo "sześć" brzmi w języku duńskim jak "sex". Twórcy kampanii argumentują, że tak nazwana kampania staje się znacznie łatwiej zapamiętywalna, szczególnie dla mężczyzn.

Spożywanie owoców i warzyw – 6 razy dziennie, czyli ok. 600 g – jest bardzo korzystne dla zdrowia i dla budowania naturalnej ochrony organizmu przed chorobami. Celem kampanii jest wzrost ich spożycia w całym społeczeństwie duńskim.

W ramach kampanii jesienią 2007 roku, wzorem programów promujących picie mleka, wprowadzono do szkół pilotażowy program "Frugtkvarter" (Owocowa przerwa), który polegał na zmianie asortymentu sklepików szkolnych i stołówek na znacznie bardziej owocowy. Przez 2 miesiące można je było dostawać nieodpłatnie. Ministerstwo Żywności, Rybołówstwa i Rolnictwa wydało na program ponad 8 milionów duńskich koron.

Przed rozpoczęciem kampanii 1 na 3 szkoły dawała uczniom dostęp do owoców, a badania wykazały, że tylko 1 na 5 dzieci zjadało dziennie zalecaną dawkę 400 g owoców i warzyw.

Program "6 om dagen" opiera się na partnerstwie publiczno – prywatnym. Inicjatorem jest tu wspomniane Ministerstwo, a w skład partnerstwa wchodzą zarówno agendy rządowe, organizacje pozarządowe, które zajmują się zdrowiem, jak i instytucje branżowe zrzeszające producentów żywności.








03.06.2026 polecamy

Młodzież 2025. Co pokazało badanie CBOS i KCPU?


Najnowsze badanie „Młodzież 2025” Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) i Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) pokazuje, że choć młodzi ludzie rzadziej sięgają po część substancji psychoaktywnych, skala wyzwań pozostaje bardzo poważna. Rośnie znaczenie nowych zagrożeń: e-papierosów, problemowego korzystania z internetu, hazardu online, przemocy rówieśniczej i pogarszającej się kondycji psychicznej młodzieży. Młodzi Polacy rzadziej piją alkohol, mniej palą tradycyjne papierosy i coraz rzadziej sięgają po narkotyki. Nie oznacza to jednak, że problemy związane z zachowaniami ryzykownymi tracą na znaczeniu. Najnowsza edycja badania „Młodzież 2025”, realizowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we współpracy z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, pokazuje raczej zmianę ich...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: slider

zobacz także


  • 07.06.2026Kampanie

    Te jądra mogą zawierać śladowe ilości plastiku

  • 03.06.2026slider

    Młodzież 2025. Co pokazało badanie CBOS i KCPU?

  • 31.05.2026Wydarzenia

    Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem

  • 14.05.2026Kampanie

    Daj sobie spokój. Czeka u psychologa

  • 17.04.2026Kampanie

    Razem w chorobie Alzheimera. Ruszyła kampania o infolinii Helpline

  • 14.04.2026Kampanie

    Gdy twoje ciało stanie się więzieniem

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek