Modelki na okładkach magazynów modowych przybierają specyficzne pozy, często wyglądające nienaturalnie i absurdalnie. Artystka Yolanda Domínguez postanowiła pokazać w projekcie „Poses” („Pozy”), że ułożenie ciał modelek nie jest przypadkowe. Według niej taki sposób prezentacji kobiet przyczynia się do ich stereotypowego postrzegania i przedmiotowego traktowania – jako słabych i uległych. W ekstremalnych przypadkach kobiety są przedstawiane wręcz jak ofiary przemocy.
Domínguez postanowiła posłużyć się artystyczną prowokacją, umieszczając w publicznej przestrzeni performerów odtwarzających pozy takie jak w żurnalach. W projekcie zainspirowano się między innymi fotografią polskiej modelki Anji Rubik z sesji do japońskiej edycji magazynu „Vogue”.
Artystka wyjaśnia, że jej celem jest osadzanie sztuki w codziennym życiu, tak aby z refleksyjną twórczością mogli spotkać się przede wszystkim zwykli ludzie, a nie tylko ci, którzy przekraczają mury galerii.
Projekt jest kontynuowany za pomocą strony strikethepose.org, na której użytkownicy mogą umieszczać zdjęcia modelek w absurdalnych pozach lub sami wcielić się w dziewczyny z pism modowych przysyłając fotografie odwzorowujące dziwne sylwetki.
Codziennie do kobiet wysyłana jest wiadomość o tym jak mają wyglądać i jak się prezentować. Projekt artystyczny „Poses” ma za zadanie zmienić treść tego przekazu.
Joanna Suchorowiec
Nazwa projektu: Poses
Autorka: Yolanda Domínguez
Zasięg: Hiszpania
Czas: 08/2011 –
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
08.04.2022
„Pierwsza pomoc ludzkości” – kurs pierwszej pomocy, który uczy tolerancji
-
23.03.2022
#KręciNasRecykling – nowa akcja Oponeo.pl na rzecz środowiska naturalnego
-
15.02.2022
„Kochaj siebie. Dla zdrowia” – walentynkowa kampania społeczna
-
03.02.2022
Electrolux rusza z cyklem słuchowisk dla dzieci „Klimatyczne bajki”
-
07.01.2022
Pełnosprawni w miłości – kampania o tym, że wszyscy kochamy tak samo
-
22.12.2021
Zdejmij bombkę z choinki w geście solidarności z osobami w spektrum autyzmu