Niebezpieczne związki w niewinnych gniotkach
Kolorowe gniotki -miękkie zabawki wykonane ze specjalnej pianki – mogą zawierać niebezpieczne substancje chemiczne, szczególnie szkodliwe dla dzieci. Niestety popularne zabawki są nadal sprzedawane w Polsce. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zdecydowanie zaleca rodzicom pozbycie się jakichkolwiek gniotków z domu i nie kupowanie ich. W trosce o zdrowie i świadomość konsumentów Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wraz z 19 organizacjami partnerskimi, rozpoczęła projekt Kupuj Odpowiedzialnie Bez Chemii (LIFE AskREACH).
Niebezpieczne związki chemiczne mogą znajdować się wszędzie – w zabawkach, odzieży, meblach, sprzęcie elektronicznym czy nawet w biżuterii. Problemem jest brak informacji dotyczących występowania niebezpiecznych substancji w produktach oraz brak świadomości producentów na temat obowiązku ich przekazywania konsumentom.Kto posądziłby gniotki o szkodliwy wpływ na dzieci?
Duńska Agencja Ochrony Środowiska wystosowała oficjalny komunikat, ostrzegający przed tymi produktami, ze względu na wysoki poziom substancji szkodliwych i alergizujących. Wielu duńskich detalistów, m.in. znany również w Polsce Toys’R’Us, 19 czerwca podjęło decyzję o wycofaniu gniotków (po angielsku „squishies”) ze sprzedaży w duńskich sklepach sieci. Niestety gniotki są nadal dostępne w sklepach w Polsce.
W odpowiedzi na zaistniały problem, chcąc lepiej informować konsumentów o niebezpiecznych substancjach chemicznych w produktach, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wraz z 19 organizacjami partnerskimi, rozpoczęła projekt Kupuj Odpowiedzialnie Bez Chemii (LIFE AskREACH).
Jednym z celów projektu Kupuj Odpowiedzialnie Bez Chemii jest współpraca z firmami oraz wsparcie ich w zakresie przekazywania konsumentom informacji o zawartości w artykułach substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC). Realizatorzy projektu planują m.in. stworzyć aplikację na telefon, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli wprowadzić informacje o swoich produktach do bazy danych, a konsumentki i konsumenci będą mogli szybko sprawdzić, czy w zakupionym artykule nie znajdują się niebezpieczne substancje.
Realizację projektu rozpoczęto od badania stanu wiedzy i potrzeb firm w całej Unii Europejskiej. “Zależy nam też na głosie polskich producentów, sprzedawców i importerów. W związku z tym prosimy przedsiębiorców o wypełnienie ankiety.” – informuje Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, udostępniając ankietę TUTAJ
My tylko tak przypominamy ??✅Ankietę o chemii w produktach znajdziecie tu ??? goo.gl/bVcfJA✅Wypełnienie ankiety…
Opublikowany przez Kupuj odpowiedzialnie Wtorek, 26 czerwca 2018
O powadze zaistniałej „toksycznej sytuacji” na polskim rynku, szczegółowo informują organizatorzy projektu na oficjalnej stronie internetowej https://www.ekonsument.pl/
„Testy wykazały, że wszystkie przebadane próbki gniotków zawierały niebezpieczne chemikalia, w bardzo wysokich stężeniach. Według władz duńskich chemikalia te stanowią bardzo duże ryzyko dla dzieci, które często biorą zabawki do buzi lub mają kilka tego typu zabawek w sypialni.
Zidentyfikowano dimetyloformamid, styren i toluen, które są uważane za alergizujące i szkodliwe dla zdrowia. Dimetyloformamid znajduje się na liście kandydackiej UE substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC), ponieważ jest szkodliwy dla układu rozrodczego i może powodować uszkodzenie wątroby. Toluen może powodować uszkodzenie nerwów, nerek i prawdopodobnie także wątroby. Substancja może również wpływać na układ rozrodczy, ma działanie teratogenne, może poważnie drażnić oczy i układ oddechowy oraz powodować reakcje alergiczne. Niestety gniotki są nadal dostępne w sklepach w Polsce.”
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.
To jest Emma. Emma od lat wspiera producentów wytwarzających produkty zgodnie z zasadami Fairtrade i namawia do tego…
Opublikowany przez Kupuj odpowiedzialnie Środa, 11 lipca 2018
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS