Niewiele osób na co dzień myśli o tym, że u podstaw procesu powstawania pieniędzy leżą zasoby środowiska naturalnego. Przypomina o tym kampania „Give back: money/coins” („Oddaj banknoty/monety”). Dwa obrazy w prostej formie pokazują jak tworzy się pieniądze. W wypadku banknotów zaczyna się od ścięcia drzewa, obróbki drewna w fabryce, które następnie zostaje przetworzone w papier będący matrycą dla banknotów. Monety powstają w fabrykach, do których dowozi się odpowiedni kruszec wydobywany na przykład w kopalniach. Cały proces jest przedstawiony w postaci zamkniętego obiegu. Pieniądze, które są końcowym produktem, z drugiej strony stanowią także początek nowego procesu produkcji jako środek płatniczy.
Kampania ta został wykonana dla węgierskiego oddziału Greenpeace’u. Jej hasło „Give back some to nature” ("Zwróć coś naturze") bazuje na grze słów. Biorąc pod uwagę, że z przyrody czerpane są surowce do stworzenia pieniędzy, kampania zachęca do oddawania tego, co jest efektem wykorzystywania zasobów naturalnych. Twórcy fundraisingowego przedsięwzięcia zachęcają do zrobienia tego w postaci przekazania dobrowolnej kwoty na rzecz organizacji.
Hasło wydaje się także nawiązaniem do słów jednego z założycieli Greenpeace’u, który powiedział, że: Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy. Wskazanie, że pieniądze są tylko jednym ze środków i darem, uzyskanym dzięki naturze powinno skłonić do większej odpowiedzialności za środowisko, które zapewnia człowiekowi podstawowe środki potrzebne do przeżycia.
Greenpeace jest niezależną organizacją, która od 1971 roku zajmuje się ochroną przyrody na całym świecie, koncentrując się na sześciu jej obszarach (ochrona oceanów i mórz, lasów, przed substancjami toksycznymi, globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne oraz organizmy modyfikowane genetycznie). Posiada placówki w ponad 45 krajach. Ważną częścią działalności Greenpeace’u jest zbieranie funduszy. Organizacja ze względu na chęć zachowania niezależności od polityki i firm, nie przyjmuje dotacji od rządów i przedsiębiorstw.
A. Koim
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
13.04.2025
Czy możliwy jest świat bez strachu? Kampania Feminoteki
-
07.04.2025
Hewi Metal dla Praw Dziecka
-
07.04.2025
Kogo widzisz? Zobacz osobę
-
28.03.2025
Strzelanina
-
26.03.2025
Znikający świergot
-
24.03.2025
Konkretna ochrona