Fundacja Sendzimira wydała cykl reportaży filmowych, ukazujących praktyczne wdrażanie zrównoważonego rozwoju w społecznościach lokalnych. Odpowiadając na pytanie: „Jak angażować w proces podejmowania decyzji mieszkańców?”, są przykładem dobrych praktyk, z których mogą skorzystać samorządy i organizacje, chcące skutecznie i przy wsparciu społeczeństwa podejmować lokalne decyzje. Filmy można obejrzeć na stronie www.sendzimir.org.pl/filmy.
„ISIS – jak zaangażować mieszkańców w podejmowanie decyzji” przedstawia ISIS – metodę systemowego, wspólnego wypracowywania rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju, opracowaną przez Alana AtKissona z AtKisson Group. Tą metodę wykorzystywały do tworzenia swoich strategii firmy takie jak Toyota, Volvo czy Nike, miasta takie jak Pittsburgh (USA) czy Sztokholm, uniwersytety i organizacje (m. in. UNEP czy WWF). Fundacja Sendzimira stosuje metodę ISIS w Polsce w pracy ze społecznościami lokalnymi, firmami, organizacjami oraz w projektach edukacyjnych dla studentów. Jedną ze społeczności pracujących tą metodą jest gmina Zawoja.
„Enkoping – Zawoja – Karpacz: dobre praktyki gospodarki komunalnej ze Szwecji” to reportaż z wizyty studyjnej w Szwecji członków społeczności lokalnych (władz, organizacji pozarządowych, pracowników parków narodowych, etc.) Zawoi i Karpacza. We współpracy z Fundacją Sendzimira pracują one nad wdrożeniem zrównoważonych rozwiązań w zakresie zasobów wodnych oraz gospodarki odpadami w swoich gminach, zaś celem wyjazdu było zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami zintegrowanej gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Film przedstawia obiekty, które mogą stanowić inspirację dla ich zastosowania w Polsce, m.in.: park wodny oczyszczający wody deszczowe, elektrociepłownię spalającą biomasę pochodzącą z plantacji wierzby energetycznej, która jest nawożona ściekami i osadami z oczyszczalni ścieków i inne obiekty wykorzystujące biomasę do produkcji energii.
„Jak wspólnie rozwiązać problem ścieków w Zawoi?” to film przedstawiający proces zaangażowania lokalnej społeczności w podejmowanie decyzji o gospodarce ściekowej w gminie, przy udziale uczestników 13 edycji Akademii Letniej Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju (2010). Film pokazuje jak można szukać alternatyw dla scentralizowanego systemu kanalizacji na obszarach o rozproszonej zabudowie oraz budować świadomość i poparcie społeczne w kwestiach inwestycji w gminie.
Reportaże powstały w ramach projektu Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju w Polsce.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
14.04.2025
Nie wyrzucaj ubrań do odpadów zmieszanych!
-
23.03.2025
Operacja Czysta Rzeka
-
20.03.2025
Polski Buk z Dalkowa zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2025!
-
10.02.2025
Sadyba Best Mall z innowacyjnym rozwiązaniem dla osób niewidomych i niedowidzących
-
09.02.2025
Konkurs na kreatywną kampanię szkoły wyższej
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025