W niedzielę 27 czerwca Amnesty International rozpoczęło letnią kampanię Amnesty Bus. W czasie tegorocznych wakacji, pracownicy organizacji przejadą całą Polskę żółtym busem i odwiedzą kilkanaście miast oraz największe polskie festiwale muzyczne: Open’er Festival, Woodstock i Seven Festival Music & More w Węgorzewie.
Akcja realizowana jest w ramach kampanii „Żądamy Godności”, której celem jest położenie kresu przypadkom łamania praw człowieka, które sprawiają, że ludzie żyją w ubóstwie. AI chce zmobilizować ludzi, aby domagali się od rządów, wielkich korporacji oraz wpływowych osób, by usłyszeli głos osób żyjących w ubóstwie, uznawali i szanowali ich prawa.
W trakcie inaugurującego happeningu na Placu Zamkowym w Warszawie wolontariusze odgrywający role agentów biura podróży, „reklamowali” wycieczki wakacyjne do Delty Nigru, Bhopalu i do Orisy – miejsc o najniższych standardach praw człowieka.
Kolejne przystanki Amnesty Busa to m.in. Łódź, Gdynia (Open’er Festival), Rewa, Puck, Karwia, Władysławowo, Jastarnia, Jurata, Hel, Węgorzewo (Seven Festival Music & More), Giżycko, Mikołajki, Olsztyn, Ostróda, Iława, Toruń, Kostrzyn (Woodstock), Wrocław, Katowice. Podczas całej trasy Amnesty Busa planowane są happenigi, pokazy filmowe, warsztaty o prawach człowieka, fotopetycje.
Jednym z tematów poruszanych w ramach kampanii „Żądamy Godności” jest kwestia odpowiedzialności korporacji. Od kilkudziesięciu lat, jak przekonuje AI, eksploatowane są zasoby naturalne w krajach Globalnego Południa, w Indiach, w Afryce, w Ameryce Łacińskiej. Międzynarodowe korporacje uzyskują z tej działalności krociowe zyski. Z drugiej strony, mimo że kraje te posiadają bogate złoża surowców mineralnych, standardy życia, zdrowia i edukacji, są tam najniższe na świecie. Działalność korporacji często łączy się z brutalnym naruszeniem praw człowieka i wpędza ludzi w ubóstwo. Okazuje się również, że nie istnieją żadne skuteczne środki, które pozwoliłyby zmusić korporacje do ponoszenia odpowiedzialności za swoje działania lub zapewniłyby pokrzywdzonym zadośćuczynienie.
Informacje na temat trasy i wydarzeń towarzyszących Amnesty Bus znajdują się na stronie akcji www.zadamygodnosci.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS