Znikający artykuł
Na dziewiątej stronie dziennika „La Libre Belgique” 21 września br. z okazji Światowego Dnia Alzheimera, umieszczono zwracającą uwagę czytelnika reklamę belgijskiej Ligue Nationale Alzheimer. Tekst artykułu w połowie strony rozmazuje się. Litery wyglądają tak, jakby ktoś je właśnie zdmuchiwał. Obrazują to, co dzieje się w mózgu osoby chorej na Alzheimera: obrazy, zdania, postacie, twarze i imiona zacierają się w pamięci, dzielą i bezpowrotnie znikają. Jeden artykuł można czytać od nowa cały dzień, sięgając po niego ponownie następnego dnia rano. „Today 85 000 Belgians won’t remember what they read in their newspaper. Let’s support them” (“85.000 Belgów nie będzie pamiętać o czym czytało w dzisiejszej gazecie. Wspomóżmy ich”) informuje ramka w dolnym rogu znikającego artykułu.
Każdego roku organizacje z całego świata zajmujące się społeczno-zdrowotnymi problemami związanymi z Alzheimerem, 21 września tworzą platformę współpracy na rzecz edukacji społecznej, wsparcia finansowo-instytucjonalnego oraz potrzeby pogłębionych badań nad tym schorzeniem. Tegoroczny World’s Alzheimer Day odbył się pod hasłem wzmożonej aktywności na rzecz przeciwdziałania negatywnym skutkom choroby dla osób nią dotkniętych i ich najbliższego otoczenia: „Dementia. It’s time for action!” („Demencja. Czas działać!”)
Z tej okazji w Belgii zostało zorganizowane jednodniowe sympozjum oraz Alzheimer Café Day. Tego dnia funkcjonowały nieformalne punkty informacyjne o medycznych i psychospołecznych aspektach Alzheimera. Celem takich kafejek jest pomoc w przełamywaniu społecznej izolacji rodzin dotkniętych chorobą bliskiego. Powstają także centra eksperckie zajmujące się problemem demencji. Mimo że demencja w Belgii nie jest oficjalnie uznana za patologię umysłową, dotknięte nią osoby korzystają z zasiłku dla umysłowo chorych. Sześciu na dziesięciu Belgów chorych na tę chorobę, pozostaje pod opieką domową.
Choroba Alzheimera jest jedną z form demencji, polegającą na stopniowej utracie podstawowych funkcji intelektualnych, takich jak myślenie, zapamiętywanie i rozumowanie, uniemożliwiając samodzielną egzystencję. Jest procesem nieodwracalnym. Wpływa na osobowość, nastrój i zachowanie. Ludzie chorzy wraz z utratą pamięci tracą swoją tożsamość i dotychczasowe życie.
Po raz pierwszy choroba została zdiagnozowana w 1907 roku przez niemieckiego lekarza Aloisa Alzheimera. Do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych. Niska świadomość społeczna na temat samej choroby oraz jej konsekwencji socjoekonomicznych pozostawia chorych i ich rodziny w społecznej izolacji. World Alzheimer Report 2010 podaje, że system opieki nad około 30 milionami ludzi z Alzheimerem pochłania rocznie 1 % światowego PKB. Na świecie co 71 sekund lekarze stawiają diagnozę tego rodzaju demencji, atakującej centralny układ nerwowy człowieka. Najczęściej początkowe objawy choroby są ignorowane przez rodzinę, traktując je jako naturalną część procesu starzenia się.
Jedno, a najlepiej dwa jabłka w ciągu dnia, półgodzinny spacer, kawa, kostka ciemnej czekolady oraz garść jarzyn pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
M. Danielewicz
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem