4. Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach, zorganizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, odbywało się pod hasłem „Czy są jeszcze z nami wróble?”. Liczba tych dobrze znanych wszystkim „ćwierkających” ptaków drastycznie zmniejsza się w ostatnich latach. Chociaż wróbel nadal jest jednym z najczęściej występujących ptaków w Polsce, to, jak szacują ornitolodzy, w ciągu ostatnich 7 lat populacja tego gatunku zmniejszyła się aż o 14%.
Przyczyn tego zjawiska może być wiele – warunki, które stwarzamy ptakom w naszych miastach, stają się coraz mniej przyjazne. Znikają krzewy, w których wróble mogą się chronić, owady, z którymi człowiek walczy za pomocą środków chemicznych, zatruta jest gleba, liczba potencjalnych miejsc lęgowych jest coraz mniejsza. Jak zanotowali ornitolodzy z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, w ciągu ostatnich 30 lat w samej Warszawie ubył co trzeci mieszkający tu wcześniej wróbel.
Wróblom można pomóc – np. w w znajdowaniu miejsc lęgowych. Jak informują ornitolodzy, w miastach wróble nauczyły się korzystać z tzw. stropodachów (pustych przestrzeni pomiędzy dachem budynku i stropem górnej kondygnacji). „Warto zwrócić uwagę, czy administracje budynków z takimi miejscami nie mają w planach zamykania do nich dostępu – w takim przypadku wróble stracą dogodne miejsca lęgowe” – tłumaczy na swoich stronach OTOP.
Można również pomyśleć o skonstruowaniu skrzynki lęgowej dla wróbli (wymiary: dno 13 x 13 cm, głębokość 20 cm, średnica otworu 4 cm). Skrzynkę należy umieścić na budynku, ale daleko od okiem – aby ich nie płoszyć. Warto również zapewnić wróblom miejsca schronienia w postaci gęstych i wysokich krzewów, gdzie wróble będą mogły ukryć się przed drapieżnikami czy spędzić noc.
Innym sposobem jest pomoc w zdobyciu pokarmu – wróbel chętnie poczęstuje się nasionami słonecznika, kaszą jęczmienną, gryczaną, pęczakiem, pszenicą, owsem i płatkami owsianymi.
W dniach 26-27 stycznia ptaki liczyli wolontariusze. Na wzór brytyjskiego „Big Garden Birdwatch” liczenie odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Wstępne wyniki już poznaliśmy, a ostateczne będą dostępne na stronie OTOP pod koniec marca.
Źr: polskieradio.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS