W wielu krajach na całym świecie łamane jest prawo do wolności słowa. Zdarza się, że władze sprawują całkowitą kontrolę nad prasą stosując ostrą cenzurę. W Niemczech w związku z Olimpiadą w Pekinie w 2008r. bardzo głośno i szeroko poruszano temat wolności prasy.
Niemiecka sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Praw Człowieka (ISHR) w prosty, ale wymowny sposób, podczas konferencji poświęconej wolności prasy na Olimpiadzie w Pekinie przeprowadziła akcję „Zensurmarker” (Czarny podkreślacz). Dziennikarze biorący w niej udział zostali zaopatrzeni w pozornie żółte flamastry, wypełnione jednak czarnym tuszem. Zamiast zakreślać tekst na żółto – wzorem praktyk cenzorskich tworzyły czarne „dziury”.
W ramach kampanii powstał również plakat relacjonujący przeprowadzoną akcję. Hasło kampanii „In vielen Ländern wird täglich zensiert. Sie können das andern: www.igfm.de” (W wielu krajach prasa jest codziennie cenzurowana. Możesz to zmienić: www.igfm.de) uświadamia problem i zachęca do udziału w akcji.
Jeżeli celem miało być wzbudzenie zainteresowania i wzrost świadomości problemu niesprawiedliwej cenzury to został on osiągnięty – w wyniku akcji odnotowano 28% wzrost odwiedzin portalu internetowego niemieckiej sekcji ISHR oraz 50% więcej zgłoszeń dziennikarzy poszukujących informacji na temat literatury dotyczącej cenzury.
K. Szmigielska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem