14 września o godz. 11.00 w Zieleńcu Wielkopolskiego na warszawskiej Ochocie, obok budynku Ministerstwa Środowiska, Fundacja Ekologiczna ARKA organizuje prezentację „Zielonego Kontenera” oraz przestrzennych warsztatów ekologicznych. Tematyką akcji jest ograniczanie ilości odpadów i promocja ekokonsumpcji. W warsztatach weźmie udział ponad 200 uczniów z warszawskich szkół.
Kontener o wymiarach 7,5 m x 2,3 m, który zwykle służy do wywożenia śmieci, zostanie zamieniony na miejsce edukacji nt. właściwej gospodarki odpadami i segregacji śmieci. Wokół znajdować się będą dwa moduły fotowoltaiczne gromadzące energię ze słońca. Dzięki tej energii w kontenerze zostanie pokazana prezentacja multimedialna. Jednocześnie będą prowadzone praktyczne warsztaty o tym, jak ograniczać ilość odpadów i promować ekokonsumpcję oraz jakie konkretne działania szkoły mogą prowadzić w tym kierunku.
Wokół „Zielonego Kontenera” zaprezentowane zostaną także ekologiczne puzzle o wymiarach 5 m x 5 m, związane z tematyką recyklingu i segregacji śmieci oraz przestrzenne gry planszowe, gdzie uczestnicy w charakterze pionków będą mogli brać bezpośrednio udział w zabawie z ekologicznym przesłaniem. Przygotowana zostanie także prezentacja „Ośmiokąta edukacyjnego”, czyli przestrzennej instalacji ekologicznej.
Przedsięwzięcie promuje też akcję „365 reklamówek śmieci” – jednoosobowe działanie prezesa Fundacji Ekologicznej ARKA Wojciecha Owczarza, który w ciągu roku postanowił zebrać 365 reklamówek z odpadami porzuconymi w lasach, parkach i nad jeziorami. W ten sposób chce on zachęcić społeczeństwo do zmiany myślenia, zainicjować dyskusję na temat odpadów opakowaniowych i propagować ideę recyklingu. Akcja ma przynieść konkretny efekt ekologiczny: mniej dzikich wysypisk, mniej odpadów zanieczyszczających środowisko, więcej opakowań trafiających do przetworzenia.
Do tej pory zebraliśmy ponad 3100 reklamówek śmieci. Regularne edukowanie społeczeństwa w temacie gospodarki odpadami jest niezwykle istotne. W Polsce na wysypiska wciąż trafia aż 70% śmieci, podczas gdy w Niemczech, Holandii czy Szwecji jest to tylko 1%. By dane te uległy zmianie, potrzebna jest zmiana nawyków Polaków poprzez uświadamianie im szkodliwości składowania odpadów – mówi Szymon Kułakowski z Fundacji Ekologicznej ARKA.
Na oficjalnej stronie akcji www.365reklamoweksmieci.pl znajduje się specjalny licznik, do którego można wpisać imię, nazwisko oraz liczbę zebranych reklamówek.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS