Organizacja Greenpeace przygotowała kilka dni przed II turą wyborów prezydenckich plakaty udające reklamy, jakimi posługiwali się podczas kampanii kandydaci na urząd prezydenta RP. Posłużono się plakatami wyborczymi przekształcając tylko hasła wyborcze Jarosława Kaczyńskiego („Polska jest najważniejsza” – „Polska bez GMO jest najważniejsza”) i Bronisława Komorowskiego („Zgoda buduje” – „Zgoda buduje-GMO rujnuje”).
Ekolodzy wykorzystali czas wyborów do swojej kampanii przeciwko Genetycznie Modyfikowanym Organizmom. Przerobione hasła wyborcze miały na celu mają zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z uprawami roślin zmodyfikowanych genetycznie.
– W ten sposób chcemy wywołać obu kandydatów do tablicy. Mimo, że kwestia upraw GMO w Polsce jest ciągle nierozwiązana, mimo kilkukrotnych zapytań z naszej strony, żaden z kandydatów jak dotąd nie zadeklarował jak wyobraża sobie przyszłość polskiego rolnictwa. Wyborcy mają prawo wiedzieć, czy przyszły prezydent będzie zwolennikiem wielkoprzemysłowego rolnictwa i uzależnienia polskich rolników od zagranicznych koncernów biotechnologicznych, a do tego doprowadzą uprawy GMO, czy poprze tradycyjny model rolnictwa, dzięki, któremu polska żywność cieszy się zasłużoną sławą na europejskich rynkach i który daje szansę na przyzwoite zarobki także małoobszarowym rolnikom – mówi Joanna Miś, koordynatorka kampanii STOP GMO, w polskim Greenpeace.
Imitacje wyborczych plakatów rozwieszano w różnych polskich miastach nielegalnie – bez zgody właścicieli budynków i nośników. – Nie wpłynęła jeszcze do nas żadna skarga – mówi gazecie.pl Jacek Winiarski, rzecznik Greenpeace. – Przyznaję, że nasze akcje bywają nielegalne, bo przecież nikt się nie daje zezwoleń na wejścia na budynki czy wieszanie transparentów na ministerstwach. Niemniej działamy w imię wyższej konieczności i czasem takie akcje są niezbędne. Nie unikamy odpowiedzialności za nie. Jeżeli z powieszeniem plakatów są związane straty, to pochylimy się nad tym problemem.
Greenpeace od kilku lat prowadzi kampanię, której celem jest doprowadzenie do zakazu upraw roślin modyfikowanych genetycznie w naszym kraju. Takie zakazy wprowadziło już wiele europejskich krajów. W Polsce opracowywana jest ustawa, która je dopuszcza.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS