Stefan Żeromski podawany jest „bez konserwantów” i z 10-procentowym gratisem, a Majonez Kielecki nabiera szlachetności przywdziawszy fragmenty utworów pisarza – w projekcie „Stefan i Majonez”. Cykl wielkoformatowych serigrafii (druków na płótnie) przygotowany został przez grupę Łódź Kaliska, neoawangardowy zespół artystyczny, dla którego normą są towarzyszące jego wystawom skandale.
Artyści doprowadzili do „spotkania” ikon Kielecczyzny – reprezentanta sztuki wysokiej, Stefana Żeromskiego, ze zwykłym przedmiotem kojarzonym z Kielcami. Wizerunek pisarza zmieniono w gwiazdę popkultury metodami, jakie stosował twórca pop artu Andy Warhol, który przez swą sztukę prowadził grę ze społeczeństwem konsumpcyjnym, uświęcając banalne produkty: puszkę zupy Campbell, czy butelkę Coca-coli. Idąc tym samym tropem Łódź Kaliska powiązała Stefana Żeromskiego z ikoną rynkowego sukcesu regionu – majonezem kieleckim.
Projekt ma inspirować do rozważenia, na ile ważną osobą dla Kielecczyzny był Żeromski, choćby w kontekście innych symboli regionu. W tym roku mija 75. rocznica jego śmierci, a w regionie, w którym się urodził i żył, niewiele o tym się mówi.
Wystawa „Stefan i majonez” to jedna z trzech części projektu „Żeromski dla odmiany”. Muzeum Narodowe w Kielcach, które organizuje ekspozycję, otrzymało z Ministerstwa Kultury na realizację tego projektu 60 tys. zł, i w ramach tego budżetu przewiduje się jeszcze m.in. stworzenie strony internetowej Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego i bloga Blog Troterzy – inspirowanego Dziennikami Żeromskiego.
Łódź Kaliska działa od 1979 roku. Tworzą ją: Marek Janiak, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski.
M.Prządka
Nazwa projektu:
Stefan i majonez
Zasięg (kraj/kraje):
Polska
Autor:
Łódź Kaliska
Data:
08/2010
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie