„Z ziemniakiem na tropie kleju” – wielkie odkrycia małych dzieci
Świat Młodych Badaczy to autorski, międzynarodowy projekt edukacyjny kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Jego celem jest wzbudzenie w dzieciach ciekawości odnośnie mechanizmów, które rządzą naszą rzeczywistością, a przez to zaszczepienie w nich zainteresowania światem nauki.
Projekt zapoczątkowany w kwietniu 2011 w Niemczech, realizowany jest już między innymi w Rosji, Argentynie, Irlandii i Turcji. Od 2016 roku odbywa się także we Włoszech i w Polsce. Program realizowany jest w formie interaktywnych, atrakcyjnych warsztatów. Mali naukowcy – pod okiem wykwalifikowanych edukatorów – przeprowadzają proste eksperymenty badawcze, obserwują, zadają pytania, stawiają hipotezy i samodzielnie poszukują na nie odpowiedzi.Inicjatywa „Świat Młodych Badaczy” realizowana jest dzięki wsparciu firmy Henkel.
Warsztaty zostaną przeprowadzone w zakresach tematycznych zbliżonych do głównych obszarów badawczych firmy Henkel. W module edukacyjnym „Z ziemniakiem na tropie kleju” uczniowie będą odkrywać tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, w tym samodzielnie przygotują klej z produktów dostępnych w każdej kuchni. Z kolei w module „Słodko czyli kwaśno”, poświęconym obecności kwasów w życiu codziennym dowiedzą się, dlaczego regularne stosowanie pasty do zębów jest takie ważne
Od czasu rozpoczęcia projektu „Świat młodych badaczy” już 1500 dzieci w Polsce miało szansę wcielić się w rolę naukowców podczas interaktywnych warsztatów prowadzonych w ramach edukacji. Zdobywając możliwość poznania praktycznej strony nauk ścisłych i przyrodniczych dzieci zmieniają swoje nastawienie wobec przedmiotów typu chemia czy fizyka. Polską edycję projektu „Świat Młodych Badaczy” wspiera – w roli ambasadora – Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk
„Z wielką radością włączam się w inicjatywy, które krzewią miłość do nauk ścisłych wśród najmłodszych pokoleń. Polskie szkoły potrzebują jak najwięcej zajęć, które uczą samodzielności i odwagi myślenia” – mówi Wiktor Niedzicki.
Autorzy organizowanych warsztatów mają nadzieję, że pozytywny stosunek do nauki zaowocuje w przyszłości i przynajmniej niektórzy młodzi badacze również w swoim dorosłym życiu będą realizować się w dziedzinach, w których już dziś brakuje specjalistów na polskim ryku pracy.
„Świat Młodych Badaczy umożliwia dzieciom wcielanie się w rolę prawdziwych naukowców. Uczą się, że badacze są dociekliwi, muszą być kreatywni oraz utrwalać swoje odkrycia. Powszechnym przekonaniem jest, że naukowiec pracuje tylko w laboratorium – my pokazujemy dzieciom, że badania to coś znacznie więcej.” – stwierdza Profesor Katrin Sommer, Kierownik Nauk Chemicznych. Uniwersytet Ruhry, autorka koncepcji nauczania dla projektu „Świat Młodych Badaczy
Partnerem edukacyjnym „Świata młodych badaczy” jest www.naukajestfajna.edu.pl – organizator interdyscyplinarnych spotkań dla dzieci w formie uniwersytetu dziecięcego. Dzięki swojej bieżącej działalności „Nauka jest fajna” powstają dodatkowe bezpłatne miejsca dla dzieci z rodzin potrzebujących.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
22.10.2024
Bajka terapeutyczna o powodzi
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
30.09.2024
Jesienny talerz żywieniowy