Julius Mwelu stał się częścią historii, kiedy w Norwich City w Wielkiej Brytanii niósł znicz olimpijski. Byłego mieszkańca slumsów Nairobi wybrano do tej roli za zasługi dla lokalnej społeczności.
Mwelu ma 27 lat i pracuje jako fotograf programu UN – HABITAT czyli United Nations Human Settlements Programme (Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich). UN – HABITAT jest agendą ONZ i zajmuje się tematem urbanizacji oraz promocją zrównoważonego rozwoju. Jego siedziba znajduje się w Nairobi, w Kenii.
Julius Mwelu urodził się w slumsach tego miasta – w Mathare Valley. Czternaście lat temu, z pomocą „American lady“ Lany Wong zaczął fotografować. Najpierw robił zdjęcia zwykłym jednorazowym aparatem i jak sam pisze – „obcinał“ swoim bohaterom ręce, nogi i głowy. Po trzech miesiącach zaczął uczyć się fotografii w ramach programu „Shootback“ realizowanego przez MYSA (Mathare Youth Sports Association). W ten sposób Julius odkrył swoją pasję i sposób na życie.
Holenderskie studio Stoere Binken Design zaprojektowało i wydało album ze zdjęciami Mwelu pt. „Julius“. Książka opowiada o życiu w Mathare – jednym z największych slumsów świata, gdzie na powierzchni kilku kilometrów kwadratowych żyje kilkaset tysięcy ludzi. Młody fotograf stał się nauczycielem kolejnych pokoleń młodych ludzi z getta. – Na początku większości dzieci nie podobał się wcale pomysł zostania fotografem, większość z nich chciała przede wszystkim grać w piłkę nożną – pisze Julius Mwelu na swojej stronie internetowej. – Kiedy jednak wytłumaczyłem im czym jest robienie zdjęć, wiele z nich bardzo się zainteresowało.
Znicz olimpijski Julius także pokazał dzieciom ze slumsów. Jego udział w Sztafecie Olimpijskiej był w Mathare dużym wydarzeniem.
Mwelu prowadzi dziś fundację The Mwelu Foundation, która pracuje z grupą około 40 dzieci, które uczą się fotografii i produkcji filmowej. Celem fundacji jest wspieranie dzieci w realizacji swego potencjału i zdobywaniu nowych, życiowych umiejętności.
Jeden z filmów jakie można obejrzeć na stronie mwelu.org zatytułowany jest „Ghetto Girl“ i jest historią młodej, pięknej dziewczyny z getta, która zrobiła karierę modelki, tancerki i aktorki. Wszystkie role odtwarzają dzieci ze slumsów. Scenariusz jest dramatyczny. Kiedy umiera matka dziewczynki, jej szczęśliwe do tej pory dzieciństwo w Mathare powoli zamienia się w koszmar. Ojciec zaczyna pić, a kiedy próbuje ją zgwałcić, dziewczyna ucieka. Tydzień później i tak pada ofiarą gwałtu i przyłącza się do dziecięcego gangu zbierających śmieci narkomanów. Pewnego dnia, na wysypisku znajduje ogłoszenie o castingu tancerzy. Los się do niej uśmiecha.
Paulina Wajszczak
Nazwa Projektu:
The Mwelu Foundation
Data:
11/2006
Autor:
Julius Mwelu
Zasięg:
Kenia
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie