Wyważona kampania i makabryczne opakowania
Palenie tytoniu zabija – tę informację zna pewnie każdy, kto widział dowolne opakowanie papierosów. Nie każdy zna ilustracyjne próby zniechęcenia do palenia.
Walka z paleniem tytoniu jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej dotyczących zdrowia publicznego. Choroby odtytoniowe są drugą przyczyną śmierci na świecie, której można uniknąć (ok. 5 milionów zgonów rocznie) oraz główną przyczyną śmierci w Europie. Palenie tytoniu jest obecnie przyczyną ponad 650 000 zgonów rocznie we wszystkich 25 Państwach Członkowskich Unii Europejskiej, oznacza to co siódmy zgon.
Nałóg zabija co drugiego palacza, ale palenie zagraża również życiu osób niepalących. Wyniki badań opublikowanych w kwietniu 2004 r. przez British Medical Journal wskazują na szkodliwe skutki biernego palenia – wśród dorosłych, którzy codziennie mają kontakt z palaczami, śmiertelność wzrasta o 15%, nawet jeśli oni sami nigdy nie palili.
1 marca 2005 roku Unia Europejska rozpoczęła kampanię antynikotynową „HELP". Jest to druga wielka kampania antynikotynowa prowadzoną przez UE. Korzysta z doświadczenia zdobytego podczas pierwszej – „Feel Free to Say No” („Możesz powiedzieć nie”), która prowadzona była w latach 2002-2004. Na kampanię „HELP” składa się kampania objazdowa, kampania public relations, a także kampania reklamowa (trzy spoty tv, relacje prasowe) i strona internetowa www.help-eu.com z poradami jak rzucić palenie.
Konsekwentnie, wprowadzono obowiązkowe, przeważnie makabryczne, oznaczenia na opakowaniach papierosów. Obok prezentujemy 6 wybranych.
Trzy priorytety kampanii „HELP” to:
– Zapobieganie paleniu tytoniu
– Rzucanie palenia
– Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wynikające z palenia biernego
Twórcy kampanii zdają sobie sprawę z tego, jak trudno jest palaczowi zerwać z nałogiem, dlatego kampania „HELP” i jej hasło „Dla życia bez tytoniu” są dalekie od pouczania na temat standardów moralnych lub dokonywania ocen. Bardziej skuteczne jest zniechęcenie młodych ludzi do rozpoczęcia palenia lub zachęcenie do jego rzucenia poprzez przesłanie, które nie wywoła u nich poczucia winy i będzie pozbawione moralizatorskiego tonu. Dlatego spoty telewizyjne są utrzymane raczej w lekkim tonie.
Np.: Hity z Nikomarketu
W przygotowaniu kampanii i jej realizacji uczestniczą krajowe i lokalne organizacje zwalczające palenie tytoniu w całej Europie, zrzeszone w Europejskiej Sieci na Rzecz Ograniczenia Palenia Tytoniu (ENSP) – największej europejskiej sieci zwalczającej palenie tytoniu, reprezentującej ponad 530 organizacji.
opr. zoja
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.10.2024
Prawa człowieka nie są na sprzedaż
-
15.10.2024
Tam wasze miejsce!
-
14.10.2024
Nie pozwól na przerwę w podróży
-
10.10.2024
Widoki jutra
-
09.10.2024
Otchłań bez dna
-
08.10.2024
Obojętność nas spala