Kiedy ktoś zaczyna mieć problemy z wykonywaniem tak prostych czynności, jak wstawanie z łóżka czy siadanie na krześle, zazwyczaj udaje się u lekarza. Często przyczyna takich kłopotów okazuje się wtedy choroba Parkinsona. Jednak pierwsze objawy tej choroby – wolniejsze wykonywanie codziennych prac, niezgrabne ruchy – pojawiają się dużo wcześniej, ale przez swoją błahość pozostają niezauważone.
Sieć placówek medycznych w indyjskiej Kalkucie, ARMI Hospitals, w 2008 roku prowadziła profilaktyczną kampanię, zrealizowaną przez Ogilvy & Mather, zachęcającą do ’wyprzedzenia’ choroby (ang. „Before the symptoms of Parkinson’s get out of hand, come to us – Zanim objawy Parkinsona wymkną się spod kontroli, przyjdź do nas), do kontrolowania swojego zdrowia regularnie tak, by w porę zdiagnozować chorobę, w jak najwcześniejszym jej stadium. Na reklamach jedna ręka wykonuje prace za cztery. Szczotkowanie zębów to konieczność wyciśnięcia pasty na szczoteczkę w drżącej ręce, nawlekanie nitki na igłę nie zawsze wychodzi zdrowym ludziom – a co dopiero, gdy doda się do tego zdążenie rąk i skurcze palców.
Objawy choroby Parkinsona mogą być różne: od sztywności mięśni i spowolnienia ruchów do pochylenia całej sylwetki do przodu, chodzenia małymi krokami czy zaburzeń mowy i równowagi. Osoby takie nie radzą sobie z wykonywaniem precyzyjnych czynności.
Indie są drugim pod względem liczby ludności państwem na świecie. Bieda jest tam zjawiskiem powszechnym. Nadal w niektórych rejonach ludzie nie mają dostępu do czystej wody. Ubóstwo i brak higieny idzie w parze z chorobami, a szpitale oddalone są od wiosek o setki kilometrów. Wiele osób nie tylko nie może się leczyć, ale także nie ma świadomości, że już należy to zrobić.
J. Mentel
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
02.05.2022
Alkohol oszukuje
-
01.05.2022
Słodkie Święto Pracy
-
29.04.2022
I kto tu jest potworem?
-
28.04.2022
Gdyby tylko mogły mówić…
-
27.04.2022
Gdy nie ma nic ważniejszego od nałogu
-
26.04.2022
Odzież dla firm — w ekologicznym wydaniu