logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Kreacje / printy > Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem – trwa proekologiczna kampania Galerii Rusz
05.05.2021
Tematy: Kreacje / printy, Kampanie, Polska, Ekologia i środowisko, Konsumpcjonizm i konsumenci, Kultura i sztuka

Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem – trwa proekologiczna kampania Galerii Rusz



Na ulicach Torunia pojawił się kolejny cykl prac artystów z Galerii Rusz. Można je oglądać na bilbordach oraz citylightach, rozrzuconych po całym mieście. W ten sposób twórcy – Joanna Górska i Rafał Góralski – włączają się w Dzień bez Śmiecenia / World non-waste Day, który obchodzimy 11 maja.

Artyści za pośrednictwem swoich prac chcą zachęcić mieszkańców Torunia, by uważniej przyjrzeli się produkowanym przez siebie śmieciom i zaangażowali w ich segregowanie. Jednocześnie zwracają uwagę na fakt, że zmiany klimatyczne i środowisko naturalne, którego jesteśmy częścią, to nasz wspólny problem i wspólna troska. Czas pandemii uświadomił nam, że nie można wyizolować się z ekosystemu – opowiada o projekcie Joanna Górska. – Przyroda jest dla nas czymś niezbędnym do życia, pozwala nam regenerować siły fizyczne i zachować zdrowie psychiczne, wzmacnia naszą odporność, co jest fundamentalną kwestią w czasach pandemicznych. Mamy więc obowiązek dołożyć wszelkich starań, by ją chronić m.in. poprzez ograniczenie produkcji śmieci i ich segregowanie.

Postanowiliśmy włączyć się w Dzień bez Śmiecenia / World non-waste Day, ponieważ troska o środowisko, o to, jak ono wygląda, jest dla nas bardzo ważna – komentuje projekt Rafał Góralski. – Jako artyści jesteśmy wrażliwi na to, co dzieje się dookoła i bardzo intensywnie wszystko odbieramy. Ostatni rok pandemii wszystkim nam uświadomił, że przez to, że siedzimy w domach, generujemy jeszcze więcej śmieci niż normalnie. Z jednej strony środki ochrony medycznej, które zazwyczaj wyrzucamy po jednokrotnym użyciu. Kupujemy też dużo więcej przez internet, czyli produkujemy mnóstwo opakowań, zamawiamy jedzenie na wynos itd. i fala śmieci narasta. Niedługo się spod tych śmieci nie wydobędziemy.

Za pomocą swoich prac chcemy zwrócić uwagę odbiorców na cztery podstawowe elementy naszego codziennego życia, ikony codzienności, które ciągle nam towarzyszą: plastikową torbę, papier, jedzenie (resztki, które wyrzucamy) oraz plastikową butelkę – dodaje Joanna Górska. – I zwrócić uwagę na to, że źle wyrzucone śmieci zawsze do nas wracają.

Prace artystów z Galerii Rusz będą eksponowane do końca maja na dwóch bilbordach zlokalizowanych przy Szosie Chełmińskiej i Wałach gen. Sikorskiego oraz na czterech citylightach, umieszczonych w różnych punktach miasta. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Toruń.

Galeria Rusz to autorski projekt duetu Joanna Górska (artystka) i Rafał Góralski (artysta i socjolog). Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą billboardy, plakaty, instalacje, murale, animacje i performansy. Projekt jest realizowany od 1999 roku w Toruniu i jest to najdłużej działający tego typu projekt na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Więcej informacji o Galerii Rusz można znaleźć na stronie: http://www.galeriarusz.art.pl oraz na https://www.facebook.com/GaleriaRusz. Portal kampaniespoleczne.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

billboard Ekologia i środowisko kultura konsumpcjonizm street art Galeria Rusz konsumenci


Nazwa kampanii:
Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem
Czas:
2021.5.1 - 2021.5.31
Nadawca:
Galeria Rusz
Media:
billboard
Adresaci:
Galeria Rusz





03.06.2026 polecamy

Młodzież 2025. Co pokazało badanie CBOS i KCPU?


Najnowsze badanie „Młodzież 2025” Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) i Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) pokazuje, że choć młodzi ludzie rzadziej sięgają po część substancji psychoaktywnych, skala wyzwań pozostaje bardzo poważna. Rośnie znaczenie nowych zagrożeń: e-papierosów, problemowego korzystania z internetu, hazardu online, przemocy rówieśniczej i pogarszającej się kondycji psychicznej młodzieży. Młodzi Polacy rzadziej piją alkohol, mniej palą tradycyjne papierosy i coraz rzadziej sięgają po narkotyki. Nie oznacza to jednak, że problemy związane z zachowaniami ryzykownymi tracą na znaczeniu. Najnowsza edycja badania „Młodzież 2025”, realizowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we współpracy z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, pokazuje raczej zmianę ich...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: slider

zobacz także


  • 07.06.2026Wydarzenia

    Tak wyglądało pierwsze Forum Karmimy Psiaki – Razem dla dobra zwierząt

  • 07.06.2026Kampanie

    Te jądra mogą zawierać śladowe ilości plastiku

  • 07.06.2026Odpowiedzialny biznes / CSR

    IKEA znalazła najbardziej nasłoneczniony metr kwadratowy Szwecji

  • 03.06.2026slider

    Młodzież 2025. Co pokazało badanie CBOS i KCPU?

  • 01.06.2026Wydarzenia

    Nagrodzone projekty z obszaru Społeczności Lokalnej

  • 31.05.2026Wydarzenia

    Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek