23 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa, dziesiąta gala konkursu „Człowiek bez barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Spośród piątki finalistów Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Antoniny Ostrowskiej przyznała ten tytuł Marcinowi Kornakowi, założycielowi i prezesowi Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Kornak odebrał statuetkę z rąk pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosława Dudy.
Wśród finalistów konkursu obok Marcina Kornaka znaleźli się: mistrzyni paraolimpijska z Londynu Katarzyna Piekart, naukowiec i wynalazczyni prof. Marion Hersh, aktywista i rzecznik ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Wrocławia Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński oraz Beata Andruszkiewicz, kierowniczka zespołu obsługi osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta w Szczecinie. Kapituła przyznała także tytuł dodatkowy – „Osobowość bez barier”, którym uhonorowano Janinę Ochojską, twórczynię Polskiej Akcji Humanitarnej. Nagrodę publiczności w głosowaniu internautów przyznano Beacie Andruszkiewicz.
Marcin Kornak urodził się w Bydgoszczy w 1968 roku. Jako piętnastolatek, po nieudanym skoku do wody, został sparaliżowany. Od tego momentu porusza się na wózku. Nie przeszkodziło mu to w karierze animatora muzycznej sceny niezależnej. W roku 1992 założył pierwszą Grupę Antynazistowską. Cztery lata później z jego inicjatywy powstało Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ – organizacja monitorująca incydenty o charakterze rasistowskim, ksenofobicznym i faszystowskim, a także prowadząca kampanie społeczne na rzecz tolerancji i promocji wielokulturowości. Za najważniejszy efekt swoich działań Stowarzyszenie uważa „Brunatną Księgę”, będąca kroniką zajść, incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę. Od kilku lat „NIGDY WIĘCEJ” prowadzi akcję „Wykopmy rasizm ze stadionów”. Podczas turnieju Euro 2012 Stowarzyszenie z ramienia Europejskiej Federacji Piłkarskiej koordynowało program „Respect Diversity”. Stowarzyszenie prowadzi także magazyn „NIGDY WIĘCEJ”, mający być przestrzenią dyskusji o problemie rasizmu i walce z ksenofobią.
Beata Andruszkiewicz w wieku pięciu lat, w wypadku tramwajowym, straciła całkowicie obie nogi. Jest kierownikiem Zespołu ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Szczecin. Do jej przedsięwzięć należą: ukazujący się od 2004 roku „Informator dla osób niepełnosprawnych”, projekt „Asystent osoby niepełnosprawnej”, projekt „Cafe- Galeria pod Fontanną”, w ramach którego osoby chore psychiczne zatrudnione są w kawiarni, świadcząc ogólnodostępne usługi dla mieszkańców, projekt „Zdrowie kobiety niepełnosprawnej” mający na celu wczesne wykrywanie raka piersi i raka szyjki macicy u kobiet z różnego rodzajami niepełnosprawności. Sportowe sukcesy odnosi w strzelectwie sportowym z pistoletu pneumatycznego. W 1996 roku po raz pierwszy zdobyła Mistrzostwo Polski.
Marion Hersh pomimo poważnej wady wzroku i zespołu Aspergera aktywnie angażuje się w życie społeczne i polityczne. Stworzyła prototyp elektronicznej rękawicy do komunikacji z głuchoniewidomymi. Pracuje nad robotem przewodnikiem, zagadnieniem bezpieczeństwa na drodze głuchych i lepszym udostępnieniem im filmów przez wzbogacenie napisów. Polska była jednym z krajów, w których przeprowadziła badania na temat poruszania się osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Bierze udział w konferencjach, spotyka się ze studentami Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Rybniku. Rozmawia ze specjalistami, rodzicami niewidomych autystyków, niepełnosprawną młodzieżą m.in. ze szkół dla niesłyszących w Raciborzu i Łodzi.
Katarzyna Piekart w Londynie zdobyła pierwszy dla Polski złoty medal XIV Paraolimpiady, wygrała konkurs rzutu oszczepem i wynikiem 41,15 ustanowiła rekord świata. Brała udział w finale mistrzostw świata 2002 i mistrzostw Europy 2003 oraz zdobyła kwalifikacje do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich Pekin 2008.
Bartłomiej Skrzyński porusza się na wózku inwalidzkim. Jest znanym wrocławskim dziennikarzem, aktywistą i społecznikiem pełniącym obowiązki Miejskiego Rzecznika ds. Osób Niepełnosprawnych. Pomaga przy kampaniach społecznych m.in. we Wrocławskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Dolnośląskim Forum Integracyjnym. Jest inicjatorem działań służących zapewnieniu pełnej dostępności obiektów i aktywizacji osób niepełnosprawnych. Założył Fundację „W-skersi”, która działa na rzecz turystyki „bez barier” organizując m.in. szkolenia oraz wyjazdy integracyjne. Prowadził autorskie programy telewizyjne, stworzył portal internetowy niemabarier.dolnyslask.pl.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
28.09.2023
Dzień Polskiej Muzyki – 1 października rozgłośnie będą grały tylko polskie utwory
-
22.09.2023
#LasySięLiczą w całej Polsce. Zaproszenie na święto lasu 23-24 września
-
11.09.2023
Narodowy Dzień Sportu 2023 już 17 września
-
07.09.2023
13 EKO wiat AMS na nowej linii tramwajowej w Krakowie
-
04.09.2023
Startuje konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki
-
04.09.2023
„Książka za worek śmieci” – ruszyła XXI edycja akcji