Jedną z ruchliwych ulic na przedmieściach Auckland przyozdobiło 15-metrowe graffiti przekazujące przechodniom nieco zakamuflowany komunikat – „Help Me” („Pomóż Mi”). Umieszczone w dolnym rogu hasło „Understand what they’re really saying” ("Zrozum to, co naprawdę mówią") nieco rozjaśnia okoliczności powstania muralu, a podany obok adres internetowy ujawnia tożsamość sprawców całego zamieszania. Za akcją nie stoją pseudografficiarze, ale organizacja Brothers in Arms, która od 2006 roku promuje w Nowej Zelandii ideę mentoringu – pomocy drugiej osobie w jej wszechstronnym rozwoju osobistym, poprzez budowanie z nią partnerskiej relacji, opartej na inspiracji i wzajemnym zaufaniu.
Organizacja, działająca na terenie Auckland, zajmuje się rekrutowaniem i szkoleniem tzw. mentorów, a następnie kojarzeniem ich z młodymi ludźmi, mającymi problemy z nauką, a niekiedy znajdującymi się w konflikcie z prawem. Mentorami są wolontariusze, którzy zobowiązują się podjąć co najmniej roczną pracę z „trudną młodzieżą”. Ich zadaniem jest aktywny udział w stymulowaniu rozwoju podopiecznych, odpowiednie ukierunkowanie ich potencjału, wspieranie w podejmowaniu trudnych decyzji i służenie im dobrą radą. Mentorzy mają stanowić pozytywne wzory do naśladowania dla swoich podopiecznych, przy czym nie muszą być wykwalifikowanymi pracownikami społecznymi czy nauczycielami. Kampania skierowana jest do wszystkich mieszkańców Auckland z zacięciem pedagogicznym i odpowiednią dozą empatii.
Organizacja Brothers in Arms akcją „Help Me” próbowała uaktywnić społeczność lokalną i zmobilizować ją do działania na rzecz nastolatków sprawiających problemy wychowawcze. Organizacja walczy o odrzucenie wartościującej optyki w postrzeganiu problemów młodych ludzi i przełamanie obojętności niektórych dorosłych wobec „trudnej młodzieży”. Graffiti, często kojarzone z wandalizmem, w połączeniu z wymownym hasłem, miało zwrócić uwagę dorosłych na prawdziwe motywy stojące za zachowaniami antyspołecznymi młodzieży, które często są swego rodzaju „wołaniem o pomoc”.
W trakcie realizacji kampanii BIA zanotował wzrost liczby osób chętnych do udziału w programie w charakterze potencjalnych mentorów. Akcja została zauważona przez liczne lokalne i krajowe media oraz była opisywana na portalach społecznościowych.
D.Wilk
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem