Robiąc coś bezmyślnego w jednym miejscu świata, można wyrządzać krzywdę komuś z zupełnie innego kraju czy nawet kontynentu.
Bieżąca woda jest w 'zachodnim świecie’ czymś naturalnym – odkręcając kran, mało kto zastanawia się nad tym, że prawie jedna ósma mieszkańców Ziemi nie ma dostępu do wody pitnej i cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych zanieczyszczeniami.
Kampania "Water Waste" prowadzona przez Vanarai Foundation, organizację zajmującą się przede wszystkim budowaniem ekologicznych, samowystarczalnych wiosek w Indiach, ma na celu uświadomienie problemu, jakim jest marnotrawstwo wody.
Wkładka w czasopiśmie ilustrująca kampanię przedstawia dwie kobiety i uzmysławia różne podejście do użytkowania wody. Kobieta w eleganckiej łazience myje zęby nie zakręcając w tym czasie wody; kobieta w Indiach, czeka na wodę przy pompie. Po przewróceniu strony sytuacja staje się prawidłowa: kobieta myjąca zęby ma zakręconą wodę, natomiast z pompy w Indiach leci woda. Marnotrawstwo pozbawia wody osoby, które potrzebują jej najbardziej.
Choć woda pokrywa kulę ziemską w 71%, to tylko mniej niż 1% tych zasobów jest wodą pitną. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego dnia z powodu niedostatku wody umiera około 4 tysięcy dzieci, co oznacza, że co 20 sekund umiera jedno dziecko.
Przerażające są także dysproporcje konsumpcji wody – według raportu WHO mieszkaniec Wielkiej Brytanii zużywa każdego dnia około 135 litrów wody, a mieszkaniec kraju rozwijającego się – 10 litrów.
A.Konopczyńska
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.07.2022
Na Dzień Ryby zapraszają bocian, byczek, kur i zając
-
26.07.2022
Kampania Poland Soul Travel promuje slow turystykę wśród Austriaków i Szwajcarów
-
21.07.2022
Krwawe diamenty
-
20.07.2022
Bądź bezpieczny przy pracy
-
19.07.2022
Polacy zdecydowanie popierają rozwój energetyki wiatrowej
-
19.07.2022
Nie jesteśmy twoim śmietnikiem