Pomysłu na „It Must Be Beautiful” – serię zdjęć przystanków autobusowych, fotografka Aleksandra Sołdatowa nie musiała długo szukać. Inspiracją były dla niej przystanki w jej własnej ojczyźnie – Białorusi. Nie są to jednak zwyczajne miejsca. Zostały przyozdobione przez lokalnych artystów na przestrzeni lat, poczynając od lat 80-tych. Sami artyści są anonimowi, a prace dodają koloru i radości zwykłemu, szaremu krajobrazowi. Artystka zdjęcia wykonała w 2012 roku w swojej ojczyźnie, wiedząc, że jej rodacy lubią kiedy wszystko wygląda pięknie i schludnie, dlatego postanowili ozdobić przystanki autobusowe, które ożywiają dość ponury krajobraz. Prace zaczęły pojawiać się jeszcze za czasów istnienia Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Za płótno artyści obrali miejsca, które są przeznaczone dla wszystkich, każdy ma z nimi styczność, a dzięki takim pracom, każdy może poczuć się trochę lepiej i uśmiechnąć się na widok kolorowych kwiatów, ptaków, czy krajobrazów, które widnieją w ich pracach.
W wywiadzie dla theculturetrip.com artystka wyjaśnia na czym polega projekt: Ten projekt jest o dekorowaniu rzeczywistości. Wszystkie malowidła na przystankach, są wykonane z ramienia lokalnych władz przez nieznanych „artystów”, w jednym celu, aby upiększyć krajobraz. Ich intencją było stworzenie wzoru, idealnego piękna. Nieświadomie stworzyli „okno” do fikcyjnej, idealistycznej przestrzeni, która czasami wygląda jak sen.
Obecnie przystanki nie są dalej ozdabiane muralami. Tak jak w wielu innych krajach buduje się je z metalu i plastiku, co martwi autorkę projektu, ponieważ według niej takie malowidła odzwierciedlają białoruską narodową estetykę oraz wyróżniają ją spośród innych. Pomimo, iż kolorowe przystanki są bardzo dobrze utrzymane, artystka wie, że nie przetrwają wiecznie, dlatego zdecydowała się wykonać serię zdjęć, którą nazwała „It Must Be Beautiful”. Jak sama mówi: Chciałabym zachować je w pamięci, nie tylko jako obiekty fizyczne, ale również jako praktykę kulturową. Dlatego kolekcjonuję je [na zdjęciach].
Aleksandra Rychlicka
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie