Ostatnie pokolenie to międzynarodowa grupa aktywistów klimatycznych, znana z radykalnych i nierzadko destrukcyjnych protestów. W przeciwieństwie do bardziej tradycyjnych organizacji ekologicznych, Ostatnie Pokolenie stosuje taktyki nieposłuszeństwa obywatelskiego, takie jak blokowanie dróg czy zakłócanie wydarzeń publicznych (w Polsce aktywiści organizacji m.in. przerwali koncert w Filharmonii Narodowej z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej i 80 urodzin dyrygenta Antoniego Wita).
Aktywizm w świecie realnym to jedno. Ale obok nas funkcjonuje przecież równolegle świat cyfrowy. Dlatego wspólnie z wiedeńską agencją Demner, Merlicek & Bergmann aktywiści Ostatniego pokolenia zainicjowali pierwszy na świecie protest klimatyczny w Google Maps. Uruchomiony w pierwszym dniu lata 2024 r. program „Sights of Tomorrow” (dosłownie: widoki ale też zabytki/atrakcje jutra) wykorzystał usterkę w Mapach Google, która pozwoliła aktywistom na przesłanie zdjęć zmodyfikowanych przez sztuczną inteligencję, a pochodzących rzekomo z roku 2070.
W miejscach w sieci, gdzie normalnie można znaleźć fotosy najsłynniejszych austriackich pejzaży i atrakcji turystycznych, pojawiły się nagle spękana ziemia, jałowe krajobrazy i przygnębiające wizerunki zdegradowanego środowiska. Podkreślić należy, że wszystkie grafiki powstały w oparciu o dane z prognoz klimatycznych dla danych miejsc i regionów.
Projekt „Sights of Tomorrow” wzbudził ogromne zainteresowanie mediów na całym świecie, a jeszcze większy szum informacyjny został wygenerowany w momencie, gdy Google publicznie zaanonsował usunięcie podmienionych zdjęć. Z zapisem inicjatywy można się zapoznać na filmie poniżej:
txt: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów