Co dzieje się z pracami plastycznymi, które ozdabiały budynki w czasach PRL-u? Jak obecnie wyglądają? Czy ceramiczne kwiatki lub malowane na elewacjach dekoracje geometryczne wciąż mogą zachwycać? Straciły wyraz czy stały się bardziej interesujące? – zastanawiają się inicjatorzy akcji „Kwiatki w betonie”.
Twórcy bloga kwiatki-w-betonie.blogspot.com zachęcają wszystkich do współtworzenia dokumentacji fotograficznej wciąż istniejących prac. Mile widziane jest każde zdjęcie dekoracji w architekturze powstałej w czasach PRL-u: mogą to być murale, witraże, freski, sgraffita czy inne podobne prace. Część nie oparła się próbie czasu, inne zostały zburzone, dlatego autorzy działają również na rzecz gromadzenia danych historycznych zawartych w dokumentach i na fotografiach. Wystawy, spotkania oraz inne akcje związane z dekoracjami to działania, które mają obudzić w mieszkańcach regionu większą wrażliwość na otaczającą przestrzeń. Głównym celem „Kwiatków w betonie” jest zebranie jak najwięcej informacji o pracach i dotarcie z wiedzą o akcji do jak największej ilości osób w Kielcach i całym województwie świętokrzyskim.
Autorzy bloga – Małgorzata Chmiel (reporterka, dokumentalistka, operatorka), Dominik Góral (grafik), i Kamil Smuga (fotografik, twórca video art i teledysków), tak tłumaczą jego nazwę: „Czasy betonowej, szarej rzeczywistości PRL-u nie zniszczyły w ludziach potrzeby piękna. Realizowano ją za pomocą różnego rodzaju zdobień na elewacjach budynków oraz w ich wnętrzach. Na tle szarych przestrzeni miasta zaczęły pojawiać się małe przyblokowe ogródki kwiatowo – warzywne. Sadzone tam kwiaty burzyły surowość i pomagały udomowić miejsce. Plastycy zaczęli zdobić ściany freskami, muralami, czy innymi elementami dekoracyjnymi. Kwiat był w nich częstym, choć niejedynym motywem. Powstawały ceramiczne kwiatki oraz prace należące do nurtu abstrakcji geometrycznej”. Do podjęcia działań skłoniły ich zmiany w otaczającej przestrzeni publicznej – uznali, że to ostatnie chwile, w których dobre projekty z czasów PRL-u można ocalić. Nie wszystko uważają za warte ratowania, ale przynajmniej zwrócenia uwagi.
Akcja ma również swój profil na Facebooku, skąd pochodzą wszystkie prezentowane obok fotografie.
Nazwa projektu:
Kwiatki w betonie
Zasięg:
Województwo świętokrzyskie
Autorzy:
Małgorzata Chmiel, Dominik Góral, Kamil Smuga
Data:
03/2012 – 09/2012
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie