Tam Tam, piosenkarka pochodząca z Arabii Saudyjskiej w październiku 2014 wypuściła utwór pt. Gender Game będący częścią zorganizowanych przez nią działań na rzecz walki o równość płci. Kampania rozprzestrzeniana jest w internecie za pomocą hashtagu #GenderGame. Akcja ma nie tylko zachęcić kobiety do występowania w obronie swoich praw. Ma również połączyć na pozór odległe perspektywy kobiet z Bliskiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych. Tam Tam twierdzi, że zależy jej na obalaniu stereotypów dotyczących krajów arabskich. Piosenkarka stara się komentować sytuację Arabii Saudyjskiej, kraju szeroko krytykowanego w świecie za stosunek wobec kobiet. Na jednej z konferencji mówiła o tym, jak bardzo ceni tradycję arabską. Wspomniała też, że akcja #GenderGame nie ma na celu zaprzeczania wartościom tej kultury. Tam Tam chce natomiast nakłonić amerykańską społeczność do próby zrozumienia saudyjskiej tradycji. Jednocześnie podkreśla przede wszystkim należną każdej kobiecie możliwość wyboru własnej drogi. Twierdzi, że mimo, że wychowana została w środowisku, które nie zapewnia kobietom podstawowych praw, dzięki wsparciu rodziny osiągnęła możliwość spełnienia własnych marzeń i pełnego wyrażanie się w muzyce.
Tam Tam chce zachęcić wszystkie kobiety do odzyskania pewności siebie i poczucia się dobrze we własnej skórze. W swojej piosence mówi o tym, jak ważne jest spełnianie marzeń i dążenie do samorealizacji. Utwór opisuje też sytuacje kobiet, które są ofiarami przemocy i nie mają odwagi, by kierować własnym życiem. Tkwią zamknięte w nieswoim świecie. Słowa piosenki: „If I say my name or I show my face I should be ashamed” („Jeśli wypowiem moje imię, albo pokażę moją twarz, powinnam się tego wstydzić”), są wyrazem poczucia niższości, jakie towarzyszy takim niespełnionym osobom, które nie mają prawa do własnej ekspresji. W teledysku jest również fragment przemówienia jednej z nieżyjących już amerykańskich feministek Betty Friedan, założycielki National Organization for Woman (NOW). Jej słowa włożono w usta młodej dziewczyny, która z dużą pewnością siebie stwierdza: „There will be a new image of woman” („Powstanie nowy wizerunek kobiety”). Teledysk ma prostą formę. Przedstawia twarze kobiet w różnym wieku, pochodzących z różnych kultur i środowisk, każda z nich reprezentuje głos w walce o zrównanie praw obydwu płci. Tam Tam sugeruje, że wszystkie te środowiska powinny się wzajemnie wspierać, by działać we wspólnym celu. Zachęca, by kobiety zamiast skupiać się na ograniczeniach, jakie przed nimi stawia patriarchalne społeczeństwo, zaczęły koncentrować się na tym, co mogą dać światu.
Piosenkarka wyjechała z Arabii Saudyjskiej do USA. Obecnie mieszka w Los Angeles. Doświadczenie życia w obydwu kulturach jest motywem przewodnim jej twórczości. Mieszanka bluesa, popu i arabskiej muzyki jest formą wyrazu, którą Tam Tam używa, by poruszać kwestie ważne społecznie. Swoją oryginalnością piosenkarka zyskała uznanie i zainteresowanie filantropów takich jak między innymi aktorka i aktywistka Geena Davis, założycielka Institute on Gender in Media. Twórczość piosenkarki można śledzić na stronach: http://tamtamsound.com/ oraz https://www.facebook.com/tamtammusic.
Sandra Sych
Nazwa projektu: Gender Game
Autorka: Tam Tam
Zasięg: Stany Zjednoczone
Data: 08/2014
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie