Egzotyczny i różnorodny świat zwierząt przyciąga uwagę. Sklepy zoologiczne wabią papugami, małpami, krokodylami, wężami, itp. Unikatowe zwierzęta, które można było wcześniej zobaczyć tylko w ZOO, teraz można kupić – w sklepach, na aukcjach internetowych, czy na targach. Nasilił się wręcz trend na posiadanie egzotycznego okazu zwierzęcia w domu.
Klienci kupujący egzotyczne zwierzęta przeważnie nie są świadomi prawdziwego źródła ich pochodzeniau. Skala handlu zwierzętami jest ogromna, o czym świadczy fakt, iż jest to drugie po narkotykach źródło dochodów w nielegalnym handlu i przemycie.
Handlarze są bezwzględni stosując najnowocześniejsze okrutne techniki aby zwierzę dotarło do miejsca przeznaczenia. Te piękne, rzadkie zwierzęta trafiając w ręce przemytników są często oklejane taśmą by się nie ruszały, wciskane do toreb, słoików czy termosów i upychane w skrytkach bagażowych. Wiele z nich nie przeżywa takich warunków transportu.
Aby uświadomić Polakom problem tkwiący w kupowaniu egzotycznych zwierząt WWF prowadziło w całym kraju kampanię pod hasłem „Nie kupuj zwierząt z przemytu”. Tytuł kampanii i sugestywne plakaty miały uświadomić potencjalnym nabywcom, że mają realny wpływ na zjawisko przemytu i nielegalnego handlu, a ich działania mogą w szerszej perspektywie skutkować wyginięciem gatunków.
Spot reklamowy emitowany w telewizji pokazujący osobę upychającą pluszowe zwierzaki do skrzyni miał pokazać okrucieństwo, z jakim przewożone są żywe stworzenia. Przez pokazanie zwierząt, które wyrwano z naturalnego otoczenia kampania miała wzbudzić w odbiorcach sprzeciw wobec tego zjawiska i odmowę kupowania zwierząt z niepewnych źródeł.
Wystarczy odmówić kupowania w sklepach takich okazów, które nie mają dowodu legalnego pochodzenia. Przed dokonaniem zakupu zwierzęcia warto zapytać, czy ma ono zezwolenie CITES lub zaświadczenie, że zostało wyhodowane w Polsce. A podczas zagranicznych podróży należy wystrzegać się kupowania jakichkolwiek pamiątek wykonanych ze zwierząt.
W 2004 roku kampania otrzymała nagrodę EFFIE, dla najskuteczniejszej kampanii non-profit.
Anna Turbacz
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów