Tym się nie można zarazić, czyli ruszyła kampania „Zrozumieć AZS”
AZS nie jest wysypką ani schorzeniem wyłącznie wieku dziecięcego. To poważna choroba immunologiczna, która odciska piętno na życiu pacjenta, obniża jego jakość, ma wpływ na stan psychiczny chorego, aktywność zawodową i relacje społeczne. Fundacja Edukacji Społecznej, wspólnie z członkami Koalicji na rzecz AZS, zainicjowała ogólnopolską kampanię społeczną „Zrozumieć AZS”.
Uporczywy, trudny do opanowania świąd, widoczne na skórze nawracające zmiany zapalne i nieestetyczne rany, stygmatyzacja i wykluczenie, to codzienność pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Ponad 90% pacjentów doświadcza znaczącego pogorszenia jakości życia w wyniku AZS – alarmują eksperci Koalicji na rzecz AZS. Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób skóry, dotykająca ok 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych. W przypadku dorosłych pacjentów, AZS częściej występuje u kobiet od 30 roku życia i mężczyzn po 65 roku życia.
Wstaje rano i nie wiem, czy w ogóle się ubiorę, bo po prostu skóra jest na tyle delikatna, wrażliwa, że czuje silny ból, chociażby przy ubieraniu – podkreśla Agata 31-letnia pacjentka ze Strzelec Opolskich. Podstawowe czynności, jakimi są np. sprzątanie mieszkania, czy przewijanie mojego dziecka, kiedy zmiany na rękach są bardzo duże, sprawiają mi ogromną trudność. Niestety na zmianach zapalnych skóry się nie kończy. AZS wpływa nie tylko na wygląd i stan skóry chorego, ale ma również znaczący wpływ na całokształt jego funkcjonowania, na relacje społeczne czy zawodowe.
Pobyty w szpitalach, niemożność wykonywania części zawodów, czy też przedłużające się niedyspozycje i zwolnienia chorobowe powodują, że pacjenci mają problem w znalezieniu pracy czy utrzymaniu dotychczasowej. Z powodu atopowego zapalenia skóry straciłem pięć etatów, które miałem. Gdy wracam wspomnieniami do tych momentów, gdy rozmawiałem z różnymi pracodawcami o swojej chorobie, to wydaje mi się, że każdy z nich udawał, że wie o co chodzi a tak naprawdę zupełnie nie miał pojęcia. Z jednej strony wykazywali jakąś troskę związaną z moją chorobą, natomiast z drugiej nie wykazywali żadnego zrozumienia co do niektórych jej aspektów – mówi Krzysztof z Warszawy, dziennikarz i pisarz, który na AZS choruje od 22 lat.
Zrozumieć AZS to ogólnopolska kampania społeczna poświęcona atopowemu zapaleniu skóry (AZS). Jej celem jest zmiana percepcji społecznej, dotyczącej atopowego zapalenia skóry i zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi każdego dnia muszą mierzyć się pacjenci cierpiący na tę chorobę. W ramach prowadzonych działań edukacyjnych została stworzona internetowa platforma edukacyjna, stanowiąca bazę wiedzy na temat AZS: www.zrozumiecazs.pl. Zarówno pacjenci jak i ich rodziny oraz wszyscy zainteresowani tematem mogą znaleźć na portalu najważniejsze informacje na temat atopowego zapalenia skóry, teksty eksperckie, wyszukiwarkę placówek dermatologicznych, alergologicznych i psychologicznych oraz historie pacjentów w postaci krótkich materiałów wideo:
W planach jest również publikacja raportu dotyczącego doświadczeń pacjentów z AZS oraz plenerowa wystawa zdjęć, w której bohaterami będą pacjenci z AZS.
Inicjatorem kampanii jest Fundacja Edukacji Społecznej. Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Więcej informacji na temat kampanii i Koalicji na rzecz AZS można znaleźć na www.zrozumiecazs.pl oraz na fanpage’u na FB: https://www.facebook.com/zrozumiecazs/.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie