22 lutego obchodzony jest, już po raz 9., Dzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Rozpoczyna on coroczny Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.
W trakcie Tygodnia organizowane są akcje informacyjne dla osób pokrzywdzonych – mogą one nieodpłatnie uzyskać fachową pomoc i informację związaną z przestępczością, jak również poznać prawa przysługujące ofierze przestępstwa.
W sądach i prokuraturach organizowane są dyżury pracowników instytucji oraz organizacji pozarządowych. Do akcji zostały włączone także organizacje samorządowe zajmujące się pomocą pokrzywdzonym, sędziowie, asesorzy sądowi, kuratorzy oraz asystenci sędziów. Komendy Policji w całej Polsce pełnić będą dyżury w placówkach, a także w organizacjach pozarządowych.
Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądów i prokuratur z propozycją, aby zrezygnować z dyżurów pełnionych przez pracowników tych instytucji na rzecz dyżurów pełnionych przez przedstawicieli organizacji pozarządowych, aby mogli zaprezentować swoją działalność. W niektórych sądach i prokuraturach pokrzywdzeni będą mogli otrzymać foldery podmiotów działających na rzecz pokrzywdzonych, które włączyły się do tegorocznej akcji, zawierające informacje na temat rodzaju ich działalności, miejsca dyżurów całorocznych oraz dane kontaktowe.
22 lutego, w Międzynarodowym Dniu Ofiar Przestępstw, Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę internetową www.pokrzywdzeni.gov.pl, która stanowić ma źródło informacji o polskim systemie prawnym, jak również dostępnych formach pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.
Na stronie ukażą się informacje na temat projektu „Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw”, w ramach którego utworzone zostały Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem oraz „Informator dla pokrzywdzonego”, który stanowić będzie bezpłatny dostęp do podstawowych informacji prawnych oraz zbiór praktycznych porad dotyczących praw przysługujących pokrzywdzonym przestępstwem.
Wzorem lat ubiegłych do włączenia się w obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostały zaproszone podmioty podległe Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej, Ministrowi Zdrowia, Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministrowi Edukacji Narodowej i Naczelnej Radzie Adwokackiej.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS