logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Wiedza - Literatura > Twój czas online – jak wykorzystać go mądrze?
04.07.2024
Tematy: Wiedza - Literatura, Wiedza

Twój czas online – jak wykorzystać go mądrze?



Prawie siedem (7) godzin dziennie Polacy spędzają na korzystaniu z internetu – tak wynika z najnowszego raportu Digital 2024 Global Overview. To prawie 105 dni w ciągu całego roku i w większości przypadków nie jest to czas spędzany produktywnie. Facebook lub Instagram stale otwarty w tle, piętrzące się zakładki z filmikami na YouTubie lub pokaźny stos aktywnych stron z zakupami online. Brzmi znajomo? Warto sprawić, by czas online był w pełni produktywny.

Zgodnie z raportem Digital 2024 Global Overview to właśnie media społecznościowe stanowią najpopularniejszą rozrywkę online. Przeciętny użytkownik social mediów spędza na Facebooku, Instagramie czy Tik Toku niemal trzy godziny dziennie. Łącznie daje to prawie jeden cały dzień w tygodniu. Oczywiście media społecznościowe mogą być źródłem informacji i kontaktu z innymi, ale jak widać, mogą stać się powodem naszego uzależnienia. Istnieją dwa sposoby, by przerwać tę spiralę marnowania czasu. Pierwsza to zamknięcie lub czasowe zablokowanie rozpraszających stron internetowych, druga natomiast to wyznaczenie konkretnych godzin używania i bezwzględne wyłączanie się z sieci w ustalonym czasie. To rozwiązanie niewątpliwie wymaga od nas silnej woli. Jeśli jej brakuje, można skorzystać z licznika czasu spędzonego w internecie. Specjalne programy pozwalają mierzyć czas spędzony w sieci, a po przekroczeniu określonego limitu blokują dostęp. Warto również pamiętać o wyłączeniu powiadomień, które niewątpliwie przyczyniają się do marnowania czasu.

Twoją ulubioną formą rozrywki jest oglądanie filmów? Zamiast kolejnej romantycznej komedii, wybierz filmy dokumentalne, które inspirują do działania albo pozycje, które dostarczają wiedzy bądź uczą konkretnych umiejętności. A może lubisz spędzać czas na YouTubie? Platforma ta jest nie tylko sentymentalną kopalnią teledysków, ale przede wszystkim wartościowych kanałów, które przedstawiają naukowe fakty w sposób łatwy, przyjemny i z poczuciem humoru. Przy okazji oglądania, można połączyć przyjemne z pożytecznym i podszlifować język obcy. Wystarczy włączyć film lub serial w oryginalnej wersji językowej. A jeśli umiejętności nie są wystarczające, by w pełni rozumieć dialogi, można włączyć polskie tłumaczenie lub oryginalne napisy.

Jakość życia zależy od tego, jak dużo wiemy. Dlatego dobrze jest poszerzać wiedzę na temat jakiejś umiejętności lub przedmiotu. Internet jest miejscem, w którym znajduje się mnóstw materiałów edukacyjnych. Zamiast bezmyślnie przeglądać memy, warto odnaleźć platformy edukacyjne, które zawierają kopalnię treści edukacyjnych z interesujących dziedzin: od kosmosu, poprzez przyrodę, najnowsze wynalazki, aż po gotowanie czy sztukę. Wartym rozważenia rozwiązaniem są kursy e-learningowe, dzięki którym można odkryć nowe hobby. Podstawy SEO, fotografia, programowanie – brzmi groźnie? Tylko na początku. Kursy e-learningowe pomagają przełamać lody i pozwalają na zapoznanie się z podstawami rozmaitych dziedzin wiedzy bądź sztuki. Dzięki temu można łatwo przekonać się, czy dana aktywność nam odpowiada i czy mamy ochotę rozwijać się w tym kierunku.

Jeśli nosisz się z zamiarem podszkolenia jakiegoś języka obcego, to w dobie internetowych kursów, platform, stron na pewno bez trudu znajdziesz interesujące materiały. Jeśli natomiast myślisz o efektywnej nauce, warto zapisać się na internetowy kurs, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Platformy (np. takie jak Preply) umożliwiają naukę języków obcych bez wychodzenia z domu. Albo przeciwnie – pozwalają na nią w dowolnym miejscu za granicą. Wystarczy dostęp do internetu. Dodatkowymi zaletami tego rodzaju kursów jest dostosowanie tempa nauki do indywidualnych potrzeb i ogromna wygoda. Pamiętaj – internet to gigantyczne źródło wiedzy i możliwości. Warto to wykorzystać.

oprac: Dorota Chrobak








12.06.2025 polecamy

Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?


„Jesteśmy tu, bo mamy dość!” – mówi Sebastian Stankiewicz w najnowszym spocie społecznym. Ale to nie zapowiedź filmu akcji. To apel o empatię wobec kur, które całe życie spędzają w ciasnych klatkach. Stowarzyszenie Otwarte Klatki w kampanii „Gang troski o nioski” pokazuje, że każdy z nas może zmienić los tych zwierząt. Warunki przystąpienia? Troska, dostęp do internetu i kilka minut tygodniowo. W akcję włączył się aktor, Sebastian Stankiewicz, znany m.in. z serialu Edukacja xD, a także roli szpaka Mateusza w Akademii pana Kleksa. Mroczny klimat, jasny cel Spot stylizowany jest na scenę z Podziemnego kręgu – ciemne pomieszczenie, tłum ludzi, napięcie w...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: Kampanie

zobacz także


  • 20.06.2025Wydarzenia

    AI napisze bajkę dla wnuka. Warsztaty dla seniorów już 24 czerwca

  • 16.06.2025Odpowiedzialny biznes / CSR

    Sprzęt sportowy za darmo. Wystarczy aplikacja

  • 13.06.2025Wydarzenia

    Głosuj codziennie! Pomóż dzieciakom wygrać

  • 12.06.2025Kampanie

    Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?

  • 11.06.2025Kreacje / printy

    Po stronie mocy korników

  • 10.06.2025Kreacje / printy

    Dostrój się do drogi

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek