Nie wszyscy wielbiciele foie gras (pasztet z gęsiej lub kaczej wątróbki) zdają sobie sprawę, że spożywanie tej potrawy okupione jest okrutnymi męczarniami gęsi. Tymczasem, aby to tradycyjne danie mogło zagościć na świątecznym stole Belgów, co roku tysiące zwierząt poddaje się brutalnemu tuczowi. Gęsi hodowane są w klatkach o niewielkiej powierzchni i przymusowo karmione za pomocą rurek wprowadzanych przez przełyk do ich żołądków. Dzięki temu ich wątroba, w krótkim czasie uzyskuje rozmiary dziesięciokrotnie większe niż normalnie.
Walkę z tą praktyką rozpoczęła niedawno belgijska organizacja GAIA, inicjując kampanię pod hasłem „Folter deze gans. En spaar de echte: eet geen foie gras” (Torturuj tę gęś. Ocal te prawdziwe: nie jedz foie gras). Celem tych działań było zwrócenie uwagi konsumentów na dramatyczną sytuację gęsi hodowlanych oraz zniechęcenie ich do kupowania i spożywania foie gras. Organizacja starała się odwołać do ludzkich sumień w nietypowy sposób.
Przygotowano i zaproponowano konsumentom, w formie specjalnych gadżetów, substytuty żywych gęsi (torby na zakupy, popielniczki, plansze na gry w rzutki, foliowe opakowania na gazety, ozdoby naklejane w okolicach dzwonków). Były one zaprojektowane w taki sposób, aby ich użycie równało się torturom, np. poprzez duszenie czy gaszenie na nich niedopałków papierosów.
Elementem kampanii była także, nieaktywna już, strona internetowa (www.foltereengans.be), gdzie odwiedzający mogli torturować gęś za pomocą jednego z trzech wybranych narzędzi (laski dynamitu, opalarki lub szczypiec).
Organizacja próbowała również dotrzeć do konsumentów gęsiej wątróbki za pomocą mobilnych billboardów, promujących stronę internetową organizacji i przedstawiających zdjęcia tortur, jakimi poddawane są żywe gęsi.
Kampania wzbudziła zainteresowanie blogosfery i mediów w całej Belgii. Oprócz sukcesu medialnego, akcja odniosła wymierne skutki. W zeszłym roku sprzedaż foie gras w Belgi spadła o 10%.
"Global Action in the Interest of Animals" (GAIA) działa na terenie Belgii od 1992 i posiada w swoich szeregach ponad 20 000 członków. Organizacja walczy o dobrobyt i obronę praw zwierząt.
D. Wilk
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem