Celem Akcji Poziomka jest zachowanie i zagospodarowanie dzikiego sadu znajdującego się na terenie krakowskiego Starego Podgórza. Teren ten, choć nieprzygotowany do tego celu przez miasto, jest miejscem spacerów i odpoczynku okolicznych mieszkańców, również rodziców z małymi dziećmi. Latem rosną tam m.in. śliwki, jabłka, jeżyny i poziomki, stąd nazwa akcji. Obszar ten stanowi wyspę zieleni pośród pobliskich budynków. Rada Miasta Krakowa planuje na tym terenie stworzyć obszar pod wysoką, wielokondygnacyjną zabudowę.
Inicjatorki Akcji Poziomka to mieszkanki Krakowa działające w ramach projektu Obywatel Mama, prowadzonego przez Fundację Ubik. W ramach akcji odbył się szereg spotkań z Radnymi i przedstawicielami Urzędu Miasta, w których uczestniczyła między innymi wiceprezydent Krakowa, Elżbieta Koterba. Nie udało się jednak uzyskać zgody na utrzymanie i zagospodarowanie podgórskiej wyspy zieleni. Ostatnie negocjacje miały miejsce 15 listopada i przedstawiciele Urzędu Miasta podtrzymali na nim swoją poprzednią decyzję dotyczącą zmniejszenia powierzchni dostępnych mieszkańcom terenów zielonych. Uwzględniono jednak prośbę o zachowanie części terenu dzikiego sadu i po zapadnięciu ostatecznej decyzji kluczowy okaże się projekt jego zagospodarowania. Planowany początkowo przez uczestników Akcji Poziomka ogród miejski nie może powstać na tak małym obszarze, co wymaga zmiany projektu. W tym momencie trwają przygotowania do spotkania z radnymi dzielnicy i miasta związanymi z tym terenem albo zainteresowanymi tematem dialogu społecznego. Spotkanie to będzie miało miejsce 1 grudnia i pojawią się na nim pani Ewa Chromiak z Biura Inicjatyw Społecznych i pani Anna Miodyńska z Małopolskiego Instytutu Kultury. Ponadto zaproszeni zostaną architekci i ogrodnicy, którym bliska jest idea akcji i los podgórskiego dzikiego sadu. Spotkanie przyjmie postać warsztatu, podczas którego zaproszeni goście wygenerują pomysły dotyczące zagospodarowania obszaru. Pomysły te wykorzystane zostaną przez architektów i ogrodników, którzy zamienią je w profesjonalny plan zagospodarowania tego terenu. Plan ten przekazany zostanie Urzędowi Miasta. Więcej o tym wydarzeniu można dowiedzieć się na Facebooku.
W ramach akcji organizowane są także wydarzenia promujące poziomkową inicjatywę wśród mieszkańców Krakowa. Jednym z pierwszych była Mechaniczna Poziomka, czyli odbywający się we wrześniu happening polegający na wspólnym koszeniu i porządkowaniu polany, o którą walczą uczestnicy akcji. Zwieńczeniem tego wydarzenia stał się odbywający się kolejnego dnia Piknik na Poziomkowej Polanie. W październiku zorganizowano Ankietę na Poziomie, podczas której mieszkańcy Krakowa mogli wypełnić ankietę dotyczącą oceny terenu dzikiego sadu, a przy okazji zasadzić cebulkę kwiatową, która wykiełkuje na wiosnę. Najnowszą inicjatywą Akcji Poziomka jest konkurs fotograficzny Gaj Utracony. Ma on pozwolić na utrwalenie dzikiego sadu w jego dzisiejszym kształcie. Uczestnicy konkursu zachęcani są do puszczenia wodzy fantazji i stworzenia fotograficznej historii związanej z tym tajemniczym miejscem. Dla najbardziej kreatywnych twórców czekają nagrody, w tym możliwość uczestnictwa w specjalistycznych kursach fotograficznych.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
22.09.2023
#LasySięLiczą w całej Polsce. Zaproszenie na święto lasu 23-24 września
-
11.09.2023
Narodowy Dzień Sportu 2023 już 17 września
-
07.09.2023
13 EKO wiat AMS na nowej linii tramwajowej w Krakowie
-
04.09.2023
Startuje konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki
-
04.09.2023
„Książka za worek śmieci” – ruszyła XXI edycja akcji
-
31.08.2023
Rusza RakReaton, czyli wyzwanie, w którym liczy się pomaganie